Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Skarżyski Styczeń 1945 to uroczystość, która upamiętnia ludzi, którzy ponieśli śmierć w wyniku nalotów lotnictwa radzieckiego w 1945 roku. Wiele osób zginęło ukrywając się w kamienicy przy ul. Limanowskiego i na jej ścianie zawisła tablica upamiętniająca ofiary.

Pomysłodawcą uroczystości Skarżyski Styczeń 1945 jest skarżyszczanin Łukasz Wilczyński, obecny właściciel kamienicy, w której od wybuchu radzieckiej bomby pod gruzami zginęli cywile i żołnierze AK. Tablica pamiątkowa odsłonięta dziś upamiętnia ofiarę ludzi, którzy zginęli tam i w innych miejscach Skarżyska.

Naloty, które miały dać wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, dla wielu osób okazały się tragiczne. Pokrótce historię tamtych dni przedstawili historycy Marcin Medyński i Tadeusz Sikora, a uzupełnił ją skarżyski radny Jerzy Stopa.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Wśród ofiar bomb, które spadły na kamienicę Wilczyńskich i w okolicy był też franciszkanin o. Mariusz Maria Ryszard Józef Prątnicki. Jego losy przestawił obecny gwardian zakonu i proboszcz parafii o. Rafał Kołodziejski na mszy, na której modlono się w intencji ofiar tamtych dni.

Licznie zebrani mieszkańcy Skarżyska oraz goście wysłuchali nie tylko  historii tamtych dni, ale również programu artystycznego w wykonaniu młodzieży. Wystąpili Oliwia Jarosz i Patrycja Zięba oraz rodzeństwo Wiktor Wilczyński i Klaudia Wilczyńska, obecnie najmłodsi przedstawiciele rodziny Wilczyńskich. Wiersze patriotyczne recytowali kombatanci Maria Wrzeszczewicz i Janusz Sermanowicz.

Tablicę na ścianie kamienicy odsłonili wspólnie najmłodszy przedstawiciel rodziny Wilczyńskich Wiktor Wilczyński, najstarszy – Zbigniew Wilczyński „Binek” – oraz pułkownik Janusz Sermanowicz. Tablicę poświęcił o. Rafał.

Na uroczystości, poza mieszkańcami, stawili się przedstawiciele samorządu, środowisk kombatanckich, kieleckiej policji, Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Bukówce oraz wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego. Uroczystości asystowały Wojska Obrony Terytorialnej oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.

Za liczne przybycie i pomoc w przeprowadzeniu uroczystości dziękowali wzruszeni członkowie rodziny Wilczyńskich – Jolanta Górecka oraz Łukasz Wilczyński.

– Dziękuję wszystkim, którzy przybyli oraz tym, którzy pomogli w organizacji uroczystości, zarówno tym widocznym, jak i niewidocznym – mówił pomysłodawca Skarżyskiego Stycznia.

Jak dodał Łukasz Wilczyński, co roku o tej porze jest w planach organizowanie wydarzeń upamiętniających wydarzenia ze stycznia 1945 roku.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości udali się na poczęstunek do Ostrej Bramy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here