Przez trzy dni miłośnicy fotografii spotykali się w Miejskim Centrum Kultury, aby podziwiać świetne zdjęcia i spotykać się z mistrzami tego fachu.
Skarżyskie Dni Fotografii to debiutująca impreza, za którą stoi Klub Fotograficzny ZOOM działający w MCK. Pomysł zrodził się po zeszłorocznej wystawie klubu pt. „Fotografia – sztuka i pasja” i właśnie został wcielony w życie.
Pierwszego dnia odbył się wernisaż zdjęć członków klubu ZOOM. Wystawa pt. „Między ziemią a niebem” to dorobek skarżyskich fotografów z minionych kilkunastu miesięcy. Różnorodne tematycznie zdjęcia łączy punkt gdzieś na styku ziemi i nieba właśnie.
W sobotę i niedzielę przyszedł czas na spotkania z mistrzami sztuki fotograficznej. Pierwszym gościem był Tomasz Grzyb, który pojawił się w Skarżysku ze zdjęciami i opowieściami ze pt. „Światło w przestrzeni cienia”.
Fotograf pokazał kilka zestawów zdjęć, w tym krajobrazy Toskanii czy zapominane i opuszczone miejsca, gdzie kiedyś żyli polscy wyznawcy greko-katolicyzmu. W ciekawy sposób opowiadał o swoim spojrzeniu na fotografię, wymieniał inspiracje i swoich mistrzów. – W fotografii nie chodzi o to, aby jak najwierniej odwzorować rzeczywistość. Fotografia bez ingerencji staje się nudna. Staram się używać aparatu bardziej kreatywnie – przekonywał Tomasz Grzyb.
W swoich fotografiach Tomasz Grzyb po mistrzowski operuje światłem i cieniem, ale znaczenie mają dla niego też ludzie. Jednym ze sposobów, aby być świetnym w tym fachu, jest nieustanna praca i nauka. On sam, jak przyznał, fotografii poświęca co najmniej godzinę dzienne. Niekoniecznie musi to być fotografowanie samo w sobie, ale też obróbka, lektura książek czy oglądanie i analizowanie zdjęć innych.
Strona Tomasza Grzyba: http://tomaszgrzyb.pl/pl/start/
Jedną z inspiracji Tomasza Grzyba jest Kielecka Szkoła Krajobrazu. To idea, wokół której zebrało się wielu fotografów, a założył ją nieżyjący już Paweł Pierściński. Jednym z jej współtwórców jest Janusz Buczkowski. I to właśnie on pojawił się w Skarżysku w niedzielę, aby opowiedzieć o swoim warsztacie.
Janusza Buczkowskiego przedstawił obecnym Jarosław Sokołowski, jeden z członków ZOOM-u. Obaj panowie poznali się na wycieczce, gdzie ten pierwszy poprosił drugiego o zrobienie zdjęcia pamiątkowego i to dało początek znajomości. – Janusz Buczkowski to znakomity artysta i znakomity człowiek. Cieszę się, że jest tutaj dzisiaj z nami w Skarżysku – powiedział Jarosław Sokołowski.
Janusz Buczkowski pochodzi z Włocławka, a na Kielecczyznę trafił w przymusu, a konkretnie z nakazu pracy, jakie w czasach PRL-u były praktykowane. Tutaj właśnie trafił na środowisko fotografów, którzy dali podwaliny Kieleckiej Szkole Krajobrazu.
A kieleckie krajobrazy, naturalne, pełne kontrastów, figur geometrycznych i gry świateł i cieni dały kieleckim fotografom możliwość zaistnienia w fotograficznej elicie. Ich prace zdobywały czołowe miejsca w nie tylko polskich, ale też światowych konkurach. – Dzięki biedzie świętokrzyskich pól zdobywaliśmy sławę. Świat oniemiał, gdy zobaczył te krajobrazy – powiedział Janusz Buczkowski.
Przybyłym na spotkanie radził, aby nieustannie poszukiwać swojej specjalności i swojego „tematu”, nie bojąc się używać kosza na śmieci, czy to realnego czy komputerowego, i przede wszystkim nie bać się, że ktoś ma lepszy aparat. – Zwyczajnym aparatem też można zrobić dobre zdjęcie – przekonywał.
Janusz Buczkowski ma już swoje lata i choć tryska humorem i zaraża pogodą ducha, to zdrowie niestety już nie to samo, co kiedyś – cierpi na dolegliwości kręgosłupa. Aby wspomóc go finansowo w leczeniu, klub ZOOM zaprosił do zakupu albumów i zdjęć mistrza. Już pierwszego dnia, na wernisażu wystawy, do skarbonki wpadło 700 złotych. Zdjęcie i album w imieniu firmy Wtórpol zakupiła Monika Lipnicka. W sumie zebrano blisko 1000 złotych.
Wystawa zdjęć klubu ZOOM będzie czynna do końca lutego, a klub już ma pomysł na kolejne Skarżyskie Dni Fotografii. Jak zdradza Krystian Dróżdż, szef klubu, w przyszłym roku tematem przewodnim ma być portret i fotografia uliczna.
Autorami zdjęć na wystawie „Między ziemią a niebem” są Bożenna Brzezińska, Monika Szymkiewicz, Krystian Dróżdż, Grzegorz Łapaj, Jarosław Sokołowski, Mikołaj Kwaśniak, Konrad Kopycki, Bogusław Jelonek, Jacek Sokołowski, Marcin Korzeniowski, Mirosław Madej, Krzysztof Białek, Andrzej Janiszewski, Cezary Szymkiewicz.