REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Drzewa w mieście – potrzebne czy nie? Coś dają czy są problemem? Na ta i inne pytania na pewno znajdziemy odpowiedź na spacerze przyrodniczym ulicami Skarżyska. Odpowiedzą na nie eksperci, którzy też wezmą udział w spacerze. Zapraszamy!

Spacery po Skarżysku-Kamiennej stają się coraz popularniejszym sposobem zdobywania i dzielenia się wiedzą przez mieszkańców naszego miasta. Od dłuższego czasu odbywają się spacery historyczne, które zyskują na popularności. Organizują je Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz skarżyski oddział PTH pod patronatem ProSkarżysko.

Najbliższy spacer historyczny już 24 marca 2024 roku, a będzie to niedziela. Tutaj znajdują się wszystkie niezbędne informacje, w tym harmonogram spacerów historycznych po Skarżysku w 2024 roku:

Chodźmy w miasto i odkrywajmy fascynującą historię Skarżyska! Historycy zapraszają miłośników historii na spacery historyczne

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Zanim jednak odbędzie się najbliższy spacer historyczny, zapraszamy na chyba nowość w Skarżysku – spacer przyrodniczy. Głównym bohaterem będą drzewa, a konkretnie ich obecność w mieście.

Zasadniczym powodem jego organizacji był plan wycięcia drzew przy trwającej właśnie przebudowie ulicy Kochanowskiego w Skarżysku. Po interwencji mieszkańców wspieranych przez zarządców nieruchomości udało się je ocalić.

Ulica Kochanowskiego w Skarżysku już w remoncie. Będzie trudniej dojechać i zaparkować przy Placu Floriańskim

I właśnie dlatego trasa spaceru zaplanowana została wzdłuż ulicy Kochanowskiego, a spacer zacznie się przy Placu Floriańskim 3, czyli pod biurowcem.

Z drugiej strony temat dbania o zieleń w mieście pozostawia wiele do życzenia, choć sytuacja nieco się poprawiła po powołaniu miejskiego ogrodnika w Skarżysku.

Co dają nam drzewa w mieście?
Na jesień liście, które trzeba sprzątać?
Ściągają krzyczące ptactwo, które krzyczy i śmieci?
A może jednak warto o nie dbać? Tylko czy o wszystkie?
Takie pytania przyszły nam do głowy, obserwując trwający remont ulicy Kochanowskiego. Może również Państwa interesuje ta tematyka? Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę na godzinny spacer wzdłuż ul. Kochanowskiego.
Organizatorzy

Przewodnikiem spaceru będzie Łukasz Misiuna. To przyrodnik, społecznik, miłośnik natury. Ma ogromną wiedzę dotyczącą drzew i lasów oraz przyrody w ogóle, którą przekazuje w prosty i zrozumiały sposób podczas warsztatów, seminariów i konsultacji społecznych. Angażuje się w mnóstwo inicjatyw na rzecz przyrody, które trudno byłoby zliczyć i tu wymienić. Mieszkańcy naszego regionu mogą i powinni go kojarzyć z zaangażowania w ratowanie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, któremu groziły „okrojenie” czy budowa farmy fotowoltaicznej w jego granicach.

W gronie  organizatorów są Agata Klimek i Maciej Klimek, zarządcy nieruchomości z firmy Klimek Nieruchomości. Agata Klimek jest również wiceprezeską Fundacji Ludzie z Natury, która także podejmuje szeroko pojęte tematy przyrodniczo-ekologiczne.

Jest w tym gronie także Andrzej Mikołajewski, skarżyszczanin, aktywista społeczny.

Edukacyjny spacer przyrodniczy „Po co nam w mieście drzewa?” odbędzie się w sobotę 16 marca 2024 roku. Początek o godz. 11.00 przy biurowcu przy Placu Floriańskim 3. Spacer potrwa około jednej godziny.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

Zapraszamy!

Zapraszamy na spacer przyrodniczy pt. „Po co nam w mieście drzewa?”