Stół – niezbędny element jadalni!

819
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

We współczesnych aranżacjach, jadalnia stanowi integralną część salonu, dlatego ogromną wagę przykładamy do wyboru mebli i dodatków do tego pomieszczenia. W poniższym wpisie chcemy pokazać możliwości, które dają poszczególne stoły do jadalni. Zaprezentujemy wnętrza ze stołem okrągłym oraz prostokątnym. Powiemy o zaletach i wadach dużych, a także  małych modeli. Mamy nadzieję, że wśród naszych porad znajdziesz tą, która rozwieje Twoje wątpliwości i zainspiruje Cię do zmian.

Stół, który zagości w Twojej jadalni, powinien być dopasowany do potrzeb domowników oraz możliwości samego pomieszczenia. Zanim przystąpisz do poszukiwań idealnego modelu, zastanów się, jakie masz oczekiwania: czy będziesz z niego korzystać każdego dnia, czy tylko okazjonalnie? Ile osób najczęściej będzie do niego zasiadać?  Przeanalizuj swoje wnętrze i optymalny układ.

A teraz zamknij oczy i pomyśl, jak powinien wyglądać Twój wymarzony stół do jadalni? Ma być duży, średni, a może mały? Jakie kolory najlepiej sprawdzą się w Twoim wnętrzu: czy ma to być drewniany blat na metalowych nogach, a może klasyczny brąz na eleganckich nóżkach lub model w białym kolorze, który optycznie powiększy przestrzeń? Jeśli Twoja wizja nie jest sprecyzowana, to poniżej przedstawimy kilka inspiracji!

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

 

W jakim rozmiarze wybrać stół?

Na początku artykułu poruszyliśmy kwestię związaną z tym, ile osób będzie korzystało ze stołu każdego dnia, a ile okazjonalnie. Jeśli lubisz przyjmować gości i wyprawiać uroczystości dla całej rodziny to z pewnością będziesz potrzebować dużego modelu.  Jeśli natomiast masz niewielką rodzinę, a ze stołu korzystasz codziennie, warto wybrać mniejszy model, który zajmuje mniej miejsca. Doskonałym balansem, pomiędzy dużym wariantem a optymalizacją miejsca w pomieszczeniu, jest stół rozkładany.

A jak policzyć jakiej szerokości i długości powinien być nasz stół? Łatwo to obliczyć.

Przyjmuje się, że  jedna osoba potrzebuję około 55-60 cm szerokości oraz 40 cm głębokości, a przestrzeń między siedzącymi naprzeciw siebie osobami powinna wynosić około 25 cm.

Najczęściej wybierane stoły mają od 80 cm do 100 cm szerokości. Jeśli chodzi o jego długość, to najkrótsze mają 60 cm, a najdłuższe nawet 4 metry!

Przykładowo dla  6 osób stół powinien mieć od 200 cm długości do 245 cm. Natomiast dla 10 osób od około 320 cm do 350 cm długości w przypadku modeli prostokątnych.

 

Stół okrągły, prostokątny, a może kwadratowy?

Czas zastanowić się nad kształtem samego stołu! W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się te w okrągłym kształcie! Pasują zarówno do małych, jak i większych pomieszczeń. Przy ich zakupie warto pamiętać, że muszą zostać ustawione w środkowej części pomieszczenia. A jaki rozmiar powinien mieć okrągły stół do jadalni? Dla 4 osób odpowiedni będzie model o średnicy około 100 cm, a dla 6 powinien mieć średnicę ponad 120 cm. Zaletą okrągłych stołów jest to, że każdy z gości jest w zasięgu wzroku. Jeśli chodzi o ich wady, to niektórzy uważają, że są zbyt szerokie i utrudniają rozmowy, czy sięganie potraw ustawionych w jego centralnej części.

Prostokątne stoły cieszą się największą popularnością. W dużych pomieszczeniach fantastycznie sprawdzają się w ich centralnej części. Natomiast w mniejszych jadalniach do codziennego użytku można dosunąć go do ściany i korzystać tylko z jednej strony. Będzie to doskonała oszczędność miejsca.

Model na wzór kwadratu to świetna alternatywa do małych i bardzo małych pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku stołu prostokątnego, zawsze można dosunąć go do ściany i zaoszczędzić przestrzeń w centralnej części pomieszczenia. Świetnie sprawdza się w mieszkaniu dla 4 osób.

 

W jakim stylu wybrać stół do jadalni?

Gdy odpowiedzieliśmy sobie na trudne pytanie, w  jakim rozmiarze wybrać stół? Przyszedł czas na bardziej przyjemną kwestię, dotyczącą jego wyglądu!

Stół w stylu loft – w ostatnich sezonach, dużą popularnością cieszą się modele, które swoją konstrukcję opierają na metalowych nogach lub stelażach. Doskonale komponują się w połączeniu z drewnianym blatem. Ten rodzaj stołu świetnie sprawdzi się w aranżacjach inspirowanych stylem loftowym lub industrialnym.

Nowoczesny stół – do nowoczesnych wnętrz również można wybrać wyżej opisany model, ale świetną alternatywą będzie stół z imitacją marmuru lub w kolorze białym oraz czarnym z wykończeniem na wysoki połysk. Nowoczesne stoły mogą mieć geometryczną podstawę, co podkreśli ich charakter.

Elegancki stół – szukasz ponadczasowego rozwiązania? Postaw na klasykę!  Ciemne kolory drewna lub biel doskonale będą komponować się z finezyjnymi nogami. Eleganckie stoły dobrze prezentują się w okrągłym lub półokrągłym kształcie.

 

Materiał partnerski we współpracy z masalski.pl