Skarżyscy seniorzy edukują się zdrowotnie. Na wykłady zaprasza Gladiator

1034
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Choroby genetyczne były kolejnym tematem serii wykładów, jakie w Klubie Seniora w Skarżysku-Kamiennej organizuje Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator.

Skarżyscy seniorzy poszerzają swoją wiedzę o sprawach zdrowotnych i medycznych. Stowarzyszanie Gladiator regularnie zaprasza na spotkania informacyjne, a tematem ostatniego były choroby genetyczne.

Wykład o badaniach genetycznych w onkologii przeprowadziła Beata Kozak-Klonowska, specjalistka genetyki klinicznej ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Prelegentka informowała, że czynniki dziedziczne odpowiadają za ok. 20% przypadków chorób nowotworowych. Podkreślała przy tym znaczenie profilaktyki, bez której już na starcie można przegrać walkę o wyjście z choroby.

Wrodzone predyspozycje można wykryć badaniami genetycznymi, ale, jak powiedziała, nie ma niestety jednego ogólnego badania. Istotne jest, aby znać historię chorób w rodzinie, robiąc wywiad rodzinny. Sygnałem dla czujności, a tym samym zrobienia badań, powinny być między innymi zachorowania w młodym wieku odbiegające od średniej w społeczeństwie.

Beata Kozak-Klonowska mówiła też o innych, już nie dziedzicznych czynnikach wpływających na pojawienie się nowotworów. To w większości czynniki środowiskowe, wśród których ważny jest styl życia, czyli między innymi niska aktywność fizyczna, zbyt duża ekspozycja na słońce, odżywianie.

Jak poinformował Władysław Pocheć, członek zarządu stowarzyszenia Gladiator w województwie świętokrzyskim, będą kolejne wykłady na temat spraw zdrowotnych. Najbliższy będzie dotyczył zdrowego żywienia i odbędzie się w listopadzie.

Choć Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator, jak wynika z nazwy, zajmuje się głównie chorobami u panów, to tematyka wykładów dotyczyć również tematów, które powinny zainteresować panie. Spotkania odbywają się w Klubie Seniora przy ulicy Norwida w Skarżysku.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to