Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Fundacja Szlachetna Paczka udostępniła bazę osób i rodzin, którym można przygotować świąteczną paczkę. W Skarżysku i okolicy na pomoc czeka kilkadziesiąt rodzin i samotnych osób.

 

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szlachetna Paczka to ogólnopolska, a jednocześnie unikatowa w Europie akcja pomocowa dla osób, które znalazły się w biedzie nie z własnej winy. Od lat ta akcja charytatywna działa prężnie również w Skarżysku.

W ciągu kilku ostatnich tygodni skarżyscy wolontariusze odwiedzili kilkadziesiąt osób i rodzin w potrzebie wskazanych przez inne osoby prywatne, przedszkola, szkoły czy organizacje społeczne. Poznali historie ich życia, mniej lub bardziej, ale zawsze bolesne i tragiczne.

Do tej pory wytypowano ponad dwadzieścia rodzin i osób samotnych, którym będzie można pomóc robiąc świąteczną paczkę. Do bazy będą przez najbliższe dni dodawane kolejne rodziny.

Jak pomóc?

Każdy, kto chciałby pomóc potrzebującym, ma ułatwione zadanie. Potrzebujący wskazują rzeczy, których im brakuje. Najczęściej są to artykuły pierwszej potrzeby: żywność, chemia gospodarcza, wyposażenie domu, sprzęt AGD. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych często potrzebują opału. O swoim wymarzonym prezencie gwiazdkowym marzą też dzieci…

Pani Barbara (79 l.) jest samotnie żyjącą, pogodną seniorką. Nigdy nie miała łatwego życia. W młodości została zmuszona do przerwania ukochanych studiów na wydziale chemii ze względu na chorobę ojca. Musiała podjąć pracę i przejąć jego obowiązki. Niedługo potem ojciec zmarł, a kolejnym ciosem była długotrwała choroba matki. Pani Barbara opiekowała się obłożnie chorą matką bardzo długo.

Nie posiada żadnej rodziny, a od śmierci matki w 1988 r. jest samotna. Wtedy zaczęły się jej problemy zdrowotne. W ostatnich miesiącach sytuacja uległa pogorszeniu. Kobieta ma już coraz większe problemy z poruszaniem się. Seniorka utrzymuje się z emerytury (1356 zł), po odliczeniu kosztów utrzymania mieszkania i leczenia pozostaje jej 544 zł miesięcznie.

Pani Barbara mówi, że jej największą pasją jest oglądanie otaczającego ją świata przez okno. Mówi, że ludzie marzą o dalekich podróżach, a ona marzy tak przyziemnie o wyjściu z domu. Trud sprawia jej każdy ruch, ale się nie skarży. Twierdzi nawet, że był czas, gdy ból ją paraliżował i nie pozwalał się poruszać. Cierpi, ale nawet wtedy stara się uśmiechać.

Najważniejszymi potrzebami pani Barbary są produkty codziennego użytku, na które brakuje jej środków, dlatego prosi o żywność, środki czystości z uwzględnieniem środków opatrunkowych. Marzy o nowej wersalce bo ta stara już jej nie służy i ma swoje lata (40!).

Kto może pomóc?

Każdy, komu nie jest obojętny los tych, do których los się nie uśmiecha. Może to być osoba fizyczna, firma czy organizacja. Dużo paczek to efekt wspólnego działania załóg rozmaitych zakładów pracy.

grafika: materiały prasowe Szlachetnej Paczki

Jak pomóc?

Aby znaleźć rodzinę lub osobę, która potrzebuje pomocy, należy:

  • Wejść na stronę Szlachetnej Paczki (link do rejonu Skarżysko poniżej)
  • Zapoznać się z historiami rodzin
  • Kliknąć przycisk WYBIERAM TĘ RODZINĘ
  • Pozostawić wymagane dane kontaktowe

Wówczas z darczyńcą skontaktuje się wolontariusz i udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Oczywiście, można pomóc rodzinie lub osobie z dowolnego zakątka Polski. Potrzebującym ze Skarżyska pomagają również osoby spoza naszego miasta i regionu.

 

Paczki będą wręczane podczas finału w weekend 8–10 grudnia 2017 roku. 10 grudnia w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się uroczysty koncert finałowy, na który zaproszeni zostaną darczyńcy. Program koncertu poznamy wkrótce.

W 2016 roku w rejonie skarżyskim pomoc uzyskały ponad 50 rodzin i osób potrzebujących – wszyscy, którzy na tę pomoc oczekiwali. Ekipa Szlachetnej Paczki Skarżysko ma nadzieję, że również w tym roku pomoc trafi do wszystkich.

Zachęcamy do przyłączenia się!

Szlachetna Paczko o… sobie:

Łączymy biednych i bogatych. Szlachetna Paczka pomaga jedynie tym, których bieda jest niezawiniona. Dokładnie sprawdzamy potrzebujących, by pomagać tylko tym, którzy walczą o to, aby wyjść z biedy.

grafika: materiały prasowe Szlachetnej Paczki

Szlachetna Paczka to unikatowy w skali światowej system, w którym wciąż konkretny człowiek pomaga konkretnemu człowiekowi. Łączymy ze sobą rodziny w potrzebie, wolontariuszy i darczyńców. Paczka to siła spotkania. Paczka to bliskość darczyńców i wolontariuszy z rodzinami w potrzebie. To prawdziwe święta dla nich wszystkich.

Tylko w 2016 roku w ramach Paczki ponad 11 tys. wolontariuszy w 645 rejonach w całej Polsce odwiedziło 33 577 rodzin i podjęło decyzję o włączeniu do projektu 18 960 z nich. Łączna wartość pomocy przekroczyła 47,4 mln zł!

Jednocześnie na stronie www.akademiaprzyszlosci.org.pl otwarta jest baza z historiami dzieci – podopiecznymi AKADEMII PRZYSZŁOŚCI. Jest to siostrzany program Paczki, w którym przeprowadza się dzieci od porażki w szkole do sukcesu w życiu. Wolontariusze pomagają uczniom, którzy nie wierzą w siebie i często pochodzą z niezamożnych rodzin. Darczyńca wybiera dziecko, któremu funduje Indeks, umożliwiając dziecku udział w Akademii i wspierając je w drodze i walce o marzenia.

Wśród ambasadorów Szlachetnej Paczki są znani sportowcy, m.in. Maja Włoszczowska