Młodzież skarżyskich szkół poznała Szlak Orła Białego

1386
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Uczniowie skarżyskich szkół podstawowych wzięli udział w plenerowej lekcji historii „Szlak Orła Białego”, na które zaprosiło ich Muzeum im. Orla Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Wydarzenie „Szlak Orła Białego” związane jest z przypadającą w najbliższych dniach rocznicą rozstrzelania mieszkańców Skarżyska i okolic na Borze, wśród których byli członkowie Organizacji Orzeł Biały.

Uczniowie najpierw odwiedzili izbę pamięci w Szkole Podstawowej nr 1. Tam właśnie więźniowie byli trzymani przed egzekucją. Potem młodzież wraz z nauczycielami i historykami przeszła na wystawę „Długa noc pełna koszmarów. Skarżysko-Kamienna w okresie II wojny światowej” złożoną ze zbiorów Marcina Medyńskiego – fotografii, dokumentów i innych archiwaliów.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Historię tamtych dni opowiadali uczniom muzealnicy – Krzysztof Zemeła i Piotr Kołodziejski.

– Szlak Orła Białego odwiedzony dokładnie w przededniu rocznicy początku masowych egzekucji z 1940 roku z pewnością pozwolił młodym ludziom lepiej zrozumieć trudną rzeczywistość okupowanego Skarżyska i docenić postawy jego patriotycznej ludności – tak muzealnicy tłumaczą ideę tej lekcji historii, która wpisuje się w przypadającą w tym roku 80. rocznicę egzekucji na Borze

Tegoroczne uroczystości rocznicy rozstrzelań na Borze odbędą się już w najbliższą niedzielę:

W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Borze – zapraszamy na uroczystości

 

Zdjęcia: Muzeum im. Orła Białego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here