Tego Dnia w Skarżysku: 8 lutego 1964 – oficjalne otwarcie Domu Kultury, czyli dzisiejszego Miejskiego Centrum Kultury

4745
mck skarzysko dawniej
Skarżysko, obecne Miejskie Centrum Kultury, pocztówka, fot. J. Siudecki – Biuro Wydawnicze „Ruch”, z zasobów Biblioteki Pedagogicznej w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

8 lutego 1964 roku do użytku oddano Zakładowy Dom Kultury w Skarżysku-Kamiennej, który po latach został przemianowany na Miejskie Centrum Kultury. To miejsce, które chyba każdy mieszkaniec miasta kiedyś odwiedził.

Kino z filmowymi porankami, koncerty, konkursy, sekcje, potańcówki, wystawy, przedstawienia – trudno byłoby wymienić to, co przez lata odbywało się w Miejskim Centrum Kultury. Dla mieszkańców Skarżyska i naszych gości występowały największe gwiazdy polskiej kultury. W Deku czy, jak dziś mówimy, w Emceku swoje kariery też zaczynały wybitne osobistości polskiej sceny.

Gdy kulturalne centrum Skarżyska powstawało, panowały siermiężne czasy PRL-u. Była jednak potrzeba zapewnienia kontaktu z kulturą i rozrywką dla systematycznie i szybko rosnącej liczby mieszkańców. Decyzja o wybudowaniu domu kultury zapadła pod koniec 1953 roku. W kolejnym roku przystąpiono do budowy. Budowa, jak to bywało w tamtych czasach, nie była prowadzona w zbyt ekspresowym tempie i trwała blisko 10 lat.

Tak naprawdę Dom Kultury został oddany do użytku na kilka lat przed 1964 rokiem, ale przez te kilka lat nie był wykończony w całości. Gdy w jednych pomieszczeniach działały już sekcje i odbywały się zajęcia, spektakle czy przedstawienia, inne części budynku czekały jeszcze na wykończenie. Instytucję oddano oficjalnie do użytku w momencie, gdy całość była już gotowa.

Efekt był jednak imponujący jak na tamte czasy. Była to największa inwestycja tego typu w regionie.  Do dziś zresztą obecne MCK robi wrażenie nie tylko wielkością, ale i swoim wyglądem. Abstrahując oczywiście od potrzeby remontów i modernizacji, co jednak w ostatnich latach w znacznym stopniu poczyniono i nadal się czyni.

Gdy nasza największa instytucja kultury przyjmowała pierwszych jej odbiorców, podlegała władzom miasta, będąc Domem Kultury. W momencie oficjalnego otwarcia był już Zakładowym Domem Kultury, co wynikało z tego, że pod swoje skrzydła wzięły je Zakłady Metalowe, czyli późniejsze i dzisiejsze Mesko.

Przeczytaj więcej o budowie MCK i innych obiektów w Skarżysku:

W nowym Skarżysku – tak pisali o nas w Stolicy kilkadziesiąt lat temu

Największy w regionie

Tak o inwestycji pisało w przededniu otwarcia Nasze Słowo, czyli gazeta Zakładów Metalowych Mesko:

  • Powierzchnia użytkowa w Domu Kultury wynosi łącznie 1130 m2
  • W Domu Kultury znajduje się 238 różnych sal i pomieszczeń
  • Kino panoramiczne w Domu Kultury nie posiada jeszcze nazwy
  • Biblioteka Domu Kultury liczy 13 tys. woluminów
  • Kubatura Domu Kultury wynosi 32,5 tysiąca m3
  • Scena wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia jak zapadnia, wyciągi, stacja oświetleniowa, metalowa kurtyna bezpieczeństwa itd.
  • Około 100 różnych zakładów przemysłowych dostarczało wyposażenie do Domu Kultury

Program uroczystości otwarcia DK nie był zbyt imponujący:

Godz. 17.00
Zagajenie – przewodniczący Rady Zakładowej Kazimierz Konieczny.
Przemówienia przedstawicieli władz partyjnych, związkowych i miejskich
Referat przewodniczącego Komisji Kulturalno-Oświatowej Jerzego Łęckiego
Wręczenie honorowych odznaczeń związkowych i dyplomów działaczom kulturalno-oświatowym i zasłużonym członkom zespołów artystycznych

Godz. 18.00
Okolicznościowy koncert w wykonaniu zespołów artystycznych Zakładowego Domu Kultury.

Nieistniejący już pomnik Leopolda Staffa przy Miejskim Centrum Kultury (fot. Edward Krokowski, archiwum.skarzysko.pl)
Nieistniejący już pomnik Leopolda Staffa przy Miejskim Centrum Kultury (fot. Edward Krokowski, archiwum.skarzysko.pl)

Zakładowy Dom Kultury miał służyć przede wszystkim pracownikom Zakładów Metalowych w Skarżysku-Kamiennej i ich rodzinom, ale jego działalność obejmowała całą społeczność miasta i okolic. Utrzymanie placówki finansowane było w całości z funduszu socjalnego Zakładów Metalowych tylko działalność merytoryczna była częściowo dofinansowywana z Funduszu Rozwoju Kultury.

W ZDK działały między innymi chór mieszany i mała orkiestra symfoniczna, zespół baletowy, zespół jazzowy, kwartet męski, tercet żeński, soliści, recytatorzy, Teatr Robotniczy „Świt”, teatrzyk dziecięcy, różnorodne sekcje, kluby i ogniska zainteresowań – plastyczne, filatelistyczne i fotograficzne. Funkcjonowała również biblioteka i czytelnia naukowa.

ZDK + MOK = MCK, a potem remont

Zakładowy Dom Kultury został w 1994 roku przekształcony w Miejskie Centrum Kultury. W skład obecnego MCK wszedł też Miejski Ośrodek Kultury.

W 2009 roku rozpoczął się długo wyczekiwany remont budynku. Niestety, ze względu na rosnące koszty i braki w kasie miasta zmodernizowano tylko część budynku, między innymi salę kinową, część kondygnacji parterowej oraz piwnicznej. Nowością było zadaszone patio, które jest dziś kolejną salą widowiskową.

W tym samym okresie przebudowano też Plac Staffa. Choć pomnik Leopolda Staffa zniknął z horyzontu, miejsce to zachowało swoją nazwę, a także zyskało scenę letnią oraz trybuny.

Remont Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej – zabudowa patio; fot, MCK
Remont Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej – sala widowiskowa; fot, MCK
Remont Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej – stare drzwi wejściowe; fot, MCK

W 2020 roku wykonano prace remontowe w pozostałej części budynku, między innymi w kawiarni oraz na piętrze. Budynek będzie jeszcze jednak wymagał kolejnych inwestycji.

Ludzie Miejskiego Centrum Kultury

Przez kilkadziesiąt lat działalności skarżyskiego domu kultury przewinęło się przez niego tysiące osób, czy to korzystających sporadycznie, czy regularnie, z jego oferty. Nie ma chyba skarżyszczanina, który choć raz nie pojawiłby się na jakimś wydarzeniu kulturalnym.

W salach MCK i na Placu Staffa, w szczególności na sali widowiskowej, występowały i występują nadal największe gwiazdy polskiej sceny. Na ekranie kinowym zaś można oglądać największe gwiazdy filmu.

Dla żądnych kulturalnych wrażeń przez te lata działało wielu pracowników – animatorów kultury, artystów i personelu obsługi.

Dyrektorami ZDK/MCK na przestrzeni jego funkcjonowania byli: Bolesław Orski, Jan Żylewicz, Stefan Cichoń, Tadeusz Malik, Jerzy Łęcki, Ryszard Kulawik, Sylwester Miernik, ponownie Tadeusz Malik, Jerzy Tambor, Krzysztof Szczygieł, Katarzyna Michnowska-Małek oraz obecnie Grażyna Majewska.

Nasze Słowo w dniu otwarcia ZDK; fot. MCK
Nasze Słowo w dniu otwarcia ZDK; fot. MCK