szpital skarzysko
Szpital, lata 80. (fot. archiwum szpitala)
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

1 maja 1959 roku dokonano otwarcia szpitala w Skarżysku-Kamiennej w budynku, w którym mieści się on do dzisiaj.

Historia lecznictwa w Skarżysku-Kamiennej jest oczywiście znacznie dłuższa, niż 60 lat, które mijają w 2019 roku. Pierwsze placówki lecznicze, o których są jakiekolwiek informacje, działały już w czasie I wojny światowej.

Od tamtego czasu powstawało i kończyło działalność wiele takich placówek. W 20-leciu międzywojennym działały trzy rodzaje służby medycznej, pokrywającej się po części z istnieniem dużych pracodawców – kolejowej, fabrycznej i ogólnomiejskiej.

szpital skarzysko
Szpital, lata 80. (fot. archiwum szpitala)
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Pierwsze przymiarki do budowy szpitala były w 1922 roku, ale na planach się skończyło. Powrócono do nich w 1938 roku. Wówczas planowano wybudowanie aż trzech odrębnych szpitali: ogólnego, dziecięcego i zakaźnego. Te zamierzenia pokrzyżowała oczywiście wojna.

W pierwszych latach po wojnie z braku szpitala chorzy leczyli się głównie w Kielcach, Końskich i Starachowicach. Na terenie miasta działały przychodnie, m.in. kolejowa. Zanim powstał szpital, powstało pogotowie ratunkowe PCK.

Budowę obecnego szpitala rozpoczęto w 1953 roku. Wybudowany kompleks składał się z pięciu budynków, w tym budynku głównego szpitala na planie litery H. Obok niego postawiono budynki oddziału zakaźnego oraz prosektorium. Wybudowano także blok mieszkalny dla 15 rodzin.

Szpital, najprawdopodobniej lata 60. (pocztówka wyd. Ruch, ze zbiorów Jerzego Stopy)

Uroczystego otwarcia szpitala dokonano 1 maja 1959 roku. Co ciekawe, był to wówczas szpital miejski. Do dziś nad wejściem głównym widnieje napis, że jest to szpital miejski.

Na patrona szpitala wybrano Marię Skłodowską-Curie, ale pod uwagę brano również dr. Zundela Kahana, skarżyskiego lekarza pochodzenia żydowskiego, który zasłużył się dla rozwoju lecznictwa w naszym mieście.

Szpital, prace remontowe (fot. archiwum szpitala)

W dniu otwarciu szpitala miał 242 łóżka. Zatrudniał wtedy 266 pracowników, w tym 30 lekarzy, 76 pielęgniarek oraz 10 położnych. Posiadał własną kuchnię, pralnię oraz szwalnię. Pierwszym dyrektorem został Włodzimierz Borawski.

Szpital, wjazd od ulicy Szpitalnej, najprawdopodobniej lata 60. (pocztówka wyd. Ruch, ze zbiorów Jerzego Stopy)

Na początku działalności w szpitalu znajdowały się oddziały: chirurgii, wewnętrzny, położniczo-ginekologiczny, zakaźny, dziecięcy, noworodków, pracownia RTG, pracownia analityczna, apteka, gabinet dentystyczny, fizykoterapia oraz pododdziały laryngologii i okulistyki. W tym samym roku otwarto jeszcze punkt krwiodawstwa i pracownię serologiczną.

Szpital, prace remontowe (fot. archiwum szpitala)

W 1973 roku utworzono Intensywny Oddział Opieki Medycznej (OIOM) i był on jednym z pierwszych w województwie. Szczyt pod względem liczby łóżek przypadł na lata 80. W 1980 roku łóżek było ponad czterysta.

Szpital, najprawdopodobniej lata 60. (fot. Edward Krokowski, Skarżyskie Archiwum Cyfrowe)l

Od listopada 1989 roku szpital jest samodzielnym Zakładałem Opieki Zdrowotnej (ZOZ). Obecnie organem nadzorującym szpital jest powiat skarżyski.

W 2014 roku obchodzono 55-lecie szpitala. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmu, który nakręcono specjalnie na tę okazję.

 

Źródła:
Biuletyn Informacyjny Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, nr 01/2014
Kronika Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

 

Redakcja portalu ProSkarżysko dziękuje dyrekcji i działowi marketingu za udostępnienie informacji.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to