REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżysko-Kamienna nie od samego początku istnienia nosi obecną nazwę. Dopiero kilka lat po otrzymaniu praw miejskich dokonano zmiany nazwy na tę, której używamy do dziś.

Wśród wielu ciekawostek związanych ze Skarżyskiem jest też ta dotycząca nazwy. Nasze miasto nie od samego początku, tj. od uzyskania prawa miejskich, nosi obecną nazwę.

skarzysko kolejowa niepodleglosci
Skarżysko-Kamienna, okolice dworca kolejowego, ul. Kolejowa, dziś Niepodległości (pocztówka wyd. Ruch, ze zbiorów Jerzego Stopy)

Tak naprawdę prawa miejskie 1 stycznia 1923 roku uzyskało nie Skarżysko-Kamienna, a Kamienna, wtedy osada. Tak właśnie nazywało się nasze miasto przez kilka kolejnych lat.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Nazwę Skarżysko w tym samym czasie nosiła już od wielu lat stacja kolejowa (jeszcze wcześniejsza nazwa to Bzin), a wraz z nią poczta.

Taka sytuacja, gdy w użyciu były dwie różny nazwy, powodowała komplikacje i ze względów praktycznych postanowiono nazwę zmienić.

skarzysko kosciol nsj niepodleglosci
Skarżysko-Kamienna, widok z wieży kościoła NSJ (pocztówka wyd. Buchhandlung K. Schmelzer, Wien I; ze zbiorów Jerzego Stopy)

Tak opisuje ten fakt Tadeusz Wojewoda w monografii Skarżyska wydanej na 90-lecie miasta:

Od 17 kwietnia 1928 r. miastu nadano nową nazwę – Skarżysko-Kamienna. Zmiana spowodowana została względami praktycznymi, nazwę „Kamienna” nosiło bowiem wiele miejscowości, „Skarżysko” stawało się więc wyróżnikiem, swoistym znakiem rozpoznawczym.

Można przy tym zauważyć, że pierwszy człon nowej nazwy stał się z czasem dominujący, drugi natomiast zaczął być stosowany w odniesieniu do jednej z dzielnic. Z kolei w dokumentach kościelnych, także po 1928 r., miejską parafię często nazywano Kamienną-Skarżysko.

I taka nazwa naszego miasta została już do dziś, choć potocznie wielu skarżyszczan skraca nazwę swojego miasta, odrzucając człon Kamienna, który de facto jest tym pierwotnie obowiązującym.

skarzysko 1 maja ilzecka
Skarżysko-Kamienna, ul. Iłżecka, dziś 1 Maja (pocztówka wyd. Ruch, ze zbiorów Jerzego Stopy)

 

Źródła:

Tadeusz Wojewoda – Skarżysko w latach 1918–39; Dzieje Skarżyska-Kamiennej. Monografia z okazji 90-lecia nadania praw miejskich

Jacek Wijaczka – Nadanie praw miejskich i rozwój terytorialny Skarżyska-Kamiennej w okresie międzywojennym; Szkice do historii. Skarżysko-Kamienna

1 KOMENTARZ

Comments are closed.