Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

25 listopada 1919 roku parafia pw. św. Józefa Oblubieńca została samodzielną parafią. Wcześniej była tylko parafią filialną parafii w Skarżysku Kościelnym.

Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny została erygowana, czyli utworzona, w sierpniu 1895 roku, ale jako parafia filialna parafii w Skarżysku Kościelnym, czyli najstarszej w naszych okolicach. Obsługiwała Bzin, Bzinek, Młodzawy, część Kamiennej, Rejów i Milicę.

Parafią samodzielną stała się właśnie 25 listopada 1919 roku dekretem biskupa sandomierskiego Mariana Ryxa. Proboszczem został dotychczasowy wikariusz ks. Józef Kaczmarzyk.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak ks. Kaczmarzyk argumentował wniosek o usamodzielnienie parafii w liście do biskupa:

W odpowiedzi na orędzie Kurji Diecezjalnej mam honor zakomunikować, iż „filia” Bzin liczebnie obecnie przerosła już swą „mater” Skarżysko Kościelne, jest pełnoletnia i od 1985 roku rządzi się samodzielnie; a chociaż Wysoka Władza Dyecezjalna miała może z nią wiele kłopotu – ona obecnie prosi policzyć to na karb jej młodości i, ścieląc się do stóp Jego Ekscellencji Najdostojniejszego Pasterza, prosi o ostateczne „wyzwolenie” i zaliczenie w szereg probostw Dyecezji.

Początkowo wierni parafii Bzin modlili się w niewielkiej kaplicy, która przy szybkim wzroście ludności przestała wystarczać. Rozpoczęto więc budowę większej świątyni. Drewniany kościół, który stoi do dziś, oddano do użytku w 1928 roku. Wykonano go według projektu architekta Waleriana Wołodźki przy współpracy inż. Zygmunta Generowicza. Poświęcenia dokonano 7 grudnia 1928 roku.

Nowy murowany, obecnie używany, kościół został oddany do użytku w 1994 roku, a święcenia dokonał bp Edward Materski. Projektantem budynku jest Janusz Gruszczyński.

Jednym z najbardziej znanych księży pracujących w parafii Bzin był Kazimierz Sykulski:

13 czerwca 1999 – beatyfikacja księdza Kazimierza Sykulskiego

W ostatnich latach swojego życia na plebanii parafii św. Józefa wiele czasu spędzał Leopold Staff i tam właśnie zmarł 31 maja 1957 roku.

Ciekawostka:

Nowym kościołem parafii św. Józefa, jeszcze przed jej usamodzielnieniem, miał być obecny kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, czyli tzw. duży kościół. Już po rozpoczęciu jego budowy, w grudniu 1924 roku, doszło jednak do erygowania parafii Kamienna, dziś parafii pw. NSJ, i świątynia przy ul. Niepodległości jest kościołem tej parafii do dziś.

kosciol nsj skarzysko
Kościół Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej

Źródła:

Marcin Medyński – Rozwój sieci parafialnej na terenie Skarżyska-Kamiennej XVII–XX wiek; Znad Kamiennej, tom 1, Skarżysko-Kamienna 2007

Tadeusz Wojewoda, Skarżysko w latach 1928–1939; Dzieje Skarżyska-Kamiennej. Monografia z okazji 90-lecia nadania praw miejskich, Skarżysko-Kamienna 2013

Artur Dąbrowa, Parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Skarżysku-Kamiennej, Skarżysko-Kamienna 2015