REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Na mogile polskich patriotów na Brzasku odbyły się coroczne uroczystości upamiętniające rozstrzelanie polskich patriotów. To tragiczne dla Skarżyska wydarzenie miało miejsce 29 czerwca 1940 roku.

Mija 78 lat od tragicznych wydarzeń z lata 1940, kiedy hitlerowscy okupanci rozstrzelali w lesie na Brzasku 760 osób. Jak co roku mieszkańcy miasta i goście zebrali się przy mogile, aby oddać cześć ludziom, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą. Po niej głos zabrali samorządowcy. Starosta skarżyski Jerzy Żmijewski apelował o zachowanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. – Przypominajmy młodemu pokoleniu i zwracajmy uwagę na potrzebę patriotycznego wychowania. Chyląc czoła przed pokoleniem II wojny światowej, zróbmy wszystko, aby czcić ich pamięć. Bądźmy godnymi następcami ich ofiary – powiedział.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski przypomniał historię tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Skarżysku w czasie wojny. – Skarżysko otoczone jest wieloma miejscami martyrologii – Brzask, Bór, Góra Baranowska, Państwowa Fabryka Amunicji. Obchodzimy w tym roku 100-lecie odzyskania niepodległości. W 1918 roku ci ludzie cieszyli się z wolności, a potem poświęcili życie, żebyśmy my mogli żyć w niepodległej Polsce – powiedział Andrzej Bętkowski.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, nazwał Świętokrzyskie i nasze miasto ziemią bohaterów. – Świętokrzyskie to ziemia bohaterów, którzy zawsze byli gotowi stanąć w obronie Ojczyzny. Ci, którzy tu spoczywają, dali nam fundament wolności. Budujmy na tym fundamencie patriotyzm czasów pokoju, naszą wolność i nasze szczęście w życiu – zaapelował do zebranych.

Zebrani mogli posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Ekonomicznych. Wartę przy mogile pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz harcerze ZHR.

Na zakończenie przedstawiciele samorządów, organizacji, instytucji oraz firm złożyli na mogile wiązanki i znicze.

Egzekucja w lesie Brzask  została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.

W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.