Wiklina ma 30 lat – skarżyska grupa literacka obchodzi w tym roku piękny jubileusz

2942
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Grupa Literacka „Wiklina” została założona 30 lat temu. Nie tylko działa już tyle lat, ale osiąga sukcesy i jest w pewnym sensie ewenementem w skali kraju.

Grupę literatów skupiła wokół siebie nieżyjąca Bożena Piasta. To ona opiekowała się skarżyskimi poetami, prozaikami i innymi artystami, liderując im przez lata. Po jej śmierci rolę tę przejęła Elżbieta Jach.

Dziś Grupa Literacka „Wiklina” to 21 osób ze Skarżyska oraz bliższych i dalszych miejscowości. Piszą, występują, publikują, a przy tym odnoszą sukcesy. Są jedną z niewielu, a może nawet jedyną taką grupą w kraju, która tak regularnie i intensywnie działa.

Kawiarnia Literacka Miejskiego Centrum Kultury to flagowe wydarzenie, podczas którego można poznać efekty pracy „Wikliniarzy”. Piątkowe spotkanie było wyjątkowo uroczyste, a odbyło się w ramach Skarżyskich Dni Staffowskich. Notabene, dokładnie w rocznicę śmierci Leopolda Staffa, który obecny jest nie tylko na wiele sposobów w Skarżysku, ale jest też ważny w twórczości członków Wikliny, jak również w samej nazwie grupy.

Zanim na salę wjechał urodzinowy tort, z gratulacjami pospieszyło wiele osób, między innymi zastępca prezydenta miasta Krzysztof Myszka, członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska, dyrektor biblioteki publicznej Iwona Kowaleska, Joanna Wężyk oraz Jolanta Jagiełło z fundacji Daj Szansę, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich Stanisław Nyczaj, pisarz Grzegorz Rak oraz goście spoza Skarżyska.

Elżbieta Jach, która odebrała wiele życzeń i gratulacji, również dziękowała za wparcie, jakie otrzymuje Wiklina z wielu stron, m.in. od Urzędu Miasta w Skarżysku czy Miejskiego Centrum Kultury. Szczególnie serdeczne podziękowania złożyła na ręce dyrektor MCK Katarzyny Michnowskiej-Małek, Haliny Osóbki-Wężyk oraz całej ekipy MCK, która pomaga w przygotowaniu i przeprowadzeniu Kawiarni Literackiej i innych inicjatyw.

Wszyscy członkowie grupy zaprezentowali swoją twórczość, a oprócz nich na scenie wystąpili Anna Tchórzewska oraz grupa teatralna „Bez Maski” z MCK. Publiczność mogła posłuchać też fragmentów niezwykle ciepło przyjętego koncertu „Lata 20., lata 30.” fundacji Daj Szansę, który swoją premierę miał kilka miesięcy temu.

Z okazji 30-lecia Wikliny wydano drugą część almanachu „Wiklinowe strofy”, który wypełniony jest twórczością członków grupy. Są tam też informacje o sukcesach literatów, galeria zdjęć oraz spis dotychczasowych edycji Kawiarni Literackiej. Almanach „Wiklinowe Strofy 2” będzie dostępny do wypożyczenia w skarżyskiej bibliotece publicznej.

Historia Wikliny ma swoje początki w Nauczycielskim Klubie Literackim, który powstał w 1986 roku z inicjatywy Lecha Szypy, nauczyciela, poety i malarza. Pierwsze spotkania odbywały się w Szkole Podstawowej nr 7, a następnie w Klubie Nauczyciela, działającym przy skarżyskim Związku Nauczycielstwa Polskiego. Opiekunką Nauczycielskiego Klubu Literackiego była Maria Rell, polonistka II Liceum Ogólnokształcącego.

W 1989 roku Bożena Piasta powołała do życia Koło Prób Literackich „Wiklina”, która przekształciło się po latach w Grupę Literacką „Wiklina”. To właśnie Bożena Piasta przez wiele lat kierowała grupą. Schedę po niej przejęła Elżbieta Jach.

Obecnie do Grupy Literackiej „Wiklina” należą: Bernadetta Bąkowska, Małgorzata Biela, Sławomir Bogusiewicz, Marian Frąk, Elżbieta Jach, Mariann Józefczak-Sasińska, Bożenna Kiełkiewicz, Michał Kojara, Marzanna Kruk, Jacek Kwiecień, Katarzyna Metzger, Ewa Michałowska-Walkiewicz, Czesław Nowakowski, Barbara Obara, Mirosław Pardela, Anna Piwko, Danuta Ewa Skalska, Przemysław Skrzypczyński, Maria Bogumiła Wrzeszczewicz i Anna Zakrzewska.