Spod Skarżyska pod czeską Pragę. Wilk Gagat kontynuuje poszukiwanie nowego miejsca do życia

1448
wilk gagat
Wilk Gagat; fot. Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Trwa podróż wilka Gagata, który urodził się w Puszczy Świętokrzyskiej. Jak poinformowała Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund, opuścił Polskę i dotarł już pod Pragę!

Wilk Gagat urodził się niedaleko Skarżyska-Kamiennej, w lasach Nadleśnictwa Suchedniów, gdzieś w okolicach Świniej Góry. To tereny Puszczy Świętokrzyskiej.

W naszych okolicach wilków jest już sporo i poszczególne osobniki emigrują, aby znaleźć sobie dobre miejsce do życia i rozmnażania. W Polskę, a jak się właśnie okazuje, nawet w świat, ruszył też Gagat.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wiemy to dzięki temu, że wilk ma na sobie urządzenie monitorujące. Zapisy z niego przekazuje Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund.

Czy należy bać się Gagata i innych wilków? Tu znajdziecie odpowiedź:

Geralt, Scyzor, Bartek i inni – czy należy bać się wilków?

 

Nasz świętokrzyski wilk ruszył w kierunku południowo zachodnim. Dotarł pod Wrocław, ale ruszył dalej. Udało mu się przekroczyć granicę polsko-czeską i drapieżnik podążył w głąb kraju naszych sąsiadów.

Nadajnik Gagata poinformował, że właściciel jest już… pod Pragą. Zbliżył się nawet do przedmieść stolicy Czech.

Wilk Gagat spod Skarżyska-Kamiennej zawędrował aż pod czeską Pragę; grafika Fundacja SAVE Wildlife Conservation Fund

Wytrwałą wędrówkę Gagata utrudniają autostrady i drogi szybkiego ruchu. Tak pisze na swoim Facebooku fundacja:

Podobnie jak polska A4, czeska autostrada E50 powstrzymała dalszą wędrówkę wilka na zachód. Na mapie możecie zobaczyć zaznaczone żółtymi liniami drogi, które zatrzymały (przynajmniej czasowo) dyspersję Gagata. Niedostateczna liczba przejść dla zwierząt lub usytuowanie ich w nieodpowiednim miejscu wywiera mocny wpływ na migracje wielu gatunków zwierząt. Widać to szczególnie wyraźnie na przykładzie prób przekroczenia przez Gagata autostrady A4 – znalezienie odpowiedniego miejsca zajęło mu ok. 2 tygodnie.

Gagat jest młodym wilkiem, ma około trzech lata. Jego imię nawiązuje do rezerwatu Gagaty Sołtykowskie, gdzie znajdują się ślady dinozaurów. Wiosną 2022 roku został schwytany i założono mu obrożę  z nadajnikiem GPS. Odczyty z niej pomogą nie tylko poznać aktualne miejsce przebywania zwierzęcia, ale też i jego zwyczaje.

Inny ze świętokrzyskich wilków, Geralt, również ruszył w świat. Ten jednak podążył w kierunku wschodnim. Był już na Ukrainie, ale wrócił do Polski.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to