REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, działający na ul. Kościuszki w Skarżysku-Kamiennej, w 2019 roku obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia.

Warsztat Terapii Zajęciowej powstał w 1994 roku. Od tego czasu nieprzerwanie pomaga osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Okrągły jubileusz pracownicy, podopieczni i ich rodziny oraz sympatycy WTZ świętowali w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Gości przywitała kierownik WTZ Małgorzata Pączek.

Sam Warsztat Terapii zajęciowej ma długą historię, ale historia działań na rzecz osób niepełnosprawnych, które finalnie przekształciły się w obecny WTZ, jest dłuższa. Zarys historyczny przedstawiła Danuta Janiec, obecna prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych. Zaczęło się od Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Ruchowo, które powstało 40 lat temu, a w 1990 roku utworzyło przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych. Ta placówka stała się potem częścią Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

– Nauka w takim ośrodku kiedyś się jednak kończy. Nie chcieliśmy, żeby nasze dzieci wracały do domu, skupiały się tylko na bezczynnym siedzeniu, bez rehabilitacji. Dzięki determinacji rodziców utworzyliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej. O WTZ można mówić godzinami, można by mówić o naszej kadrze, wspaniałych ludziach, a najwięcej o uczestnikach warsztatu. To ludzie często o uśpionych talentach, które budzą się wskutek terapii – powiedziała Danuta Janiec.

Historię prezentowali też sami uczestnicy WTZ, współpracująca niegdyś z WTZ Alicja Kuzińska oraz była kierownik warsztatu Jadwiga Krajcarz.

Z gratulacjami dla Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych pospieszyli m.in. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzej Michalski, wójt Bliżyna Mariusz Walachnia, burmistrz Suchedniowa Cezary Błach, przedstawiciele samorządu powiatowego, a także władze oraz podopieczni innych instytucji o podobnym charakterze.

Gorąco za mijające lata dziękowali rodzice uczestników warsztatów.

– Warsztaty, które powstały, były dla nas zbawieniem. Kadra pracownicza jest wspaniała. Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc w wychowaniu naszych dzieci – mówili.

Pomiędzy przemówieniami uczestnicy wraz z wychowawcami zaprezentowali przedstawienie. Po części oficjalnej na wszystkich czekał tort oraz poczęstunek.

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, mieszczący się obecnie ul. Kościuszki 38 w Skarżysku-Kamiennej, powstał  w 1994 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce kierowany przez organizację pożytku publicznego. Od 25 lat obejmuje opieką i terapią dorosłych niepełnosprawnych, szczególnie z dysfunkcją ruchu, z całego powiatu skarżyskiego. Obecnie jest to grupa ok. 30 osób. Podstawowym założeniem i celem WTZ jest prowadzenie terapii zajęciowej, społecznej, zawodowej i rehabilitacji.

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

 

 

Więcej zdjęć na portalu Echo Dnia: 25-lecie WTZ w Skarżysku-Kamiennej

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to