Zielona woda i czerwona flaga! Inauguracja sezonu na zalewie Rejów w Skarżysku z zakazem kąpieli

2109
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rozpoczyna się sezon na kąpielisku na zalewie Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Władze miasta zapewniły ratownika, ale jednocześnie wprowadzony został zakaz kąpieli z powodu złej jakości wody.

Lato przywitało nas wysokimi temperaturami i pierwszy letni weekend fajnie byłoby spędzić nad wodą. Niestety, lepiej wybrać inny zalew niż skarżyski Rejów. Tu trzeba będzie siedzieć na brzegu, bo woda stanowi zagrożenie dla zdrowia i jest zakaz kąpieli. Nad wodą wisi czerwona flaga.

Zanieczyszczona woda w Rejowie to nie nowość. Problem ten pojawia się od lat. Powodem są glony. Te pojawiają się z powodu zanieczyszczeń, jakie dostają się do zalewu zasilająca go rzeką Kamionką. Do niej trafiają ścieki i w efekcie lądują w zalewie.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W 2023 roku problem pojawił się szybko i w efekcie już na starcie sezonu, 21 czerwca 2023 roku, decyzją Sanepidu wprowadzono zakaz kąpieli ze względu na zagrożenie dla zdrowia. To może być wywołane przez obecne w wodzie glony sinice, które są toksyczne w tak dużych ilościach.

Tak wyglądała woda w zalewie Rejów przy tamie jeszcze kilka dni temu; fot. Wody Polskie

Paradoksem jest to, że właśnie teraz, od 24 czerwca, na kąpielisku miejskim, czyli od strony torów kolejowych, ma być ratownik. Wychodzi na to, że będzie pilnował nie, żeby nikt się nie utopił, ale żeby nikt do wody nie wchodził.

Stanem zainteresowało się Takim stanem rzeczy, czytaj wody, zainteresowało się też założone niedawno w Skarżysku Stowarzyszenie Nasz Rejów. Przyrodnicy i miłośnicy Rejowa w nim zrzeszeni również podejmują działania. Poinformowali Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, któremu podlega zbiornik.

Jak poinformowały Wody Polskie na Facebooku, dokonano oględzin zbiornika Rejów oraz potencjalnych źródeł zanieczyszczenia: oczyszczalni ścieków w Suchedniowie i w miejscowości Kamionka, w gminie Łączna. Wody Polskie zapewniają, że sytuacja jest monitorowana, a stan wody uległ poprawie.

Dalsze decyzje co do zakazu kąpieli zostaną podjęte po weekendzie, w poniedziałek 26 czerwca.

Mimo złej jakości wody chętni do kąpieli są

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to