Zjazd na 90-lecie I - Liceum Ogólnokształcące - Erbel
Zjazd na 90-lecie I Liceum Ogólnokształcącego, czyli Erbla, odbędzie się 22 października 2016 roku.
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Po raz czwarty byli uczniowie szkoły będą mieli okazję do spotkań z kolegami ze szkolnej ławy.

Zjazd już sie odbył. Kliknij i zobacz galerię zdjęć

REKLAMA
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024

Zjazd odbędzie się 22 października 2016 roku. Przygotowania już trwają, a organizatorzy apelują zarówno o udział, jak i rozpropagowanie informacji o zjeździe wśród znajomych.

W programie: wielka gala, spotkania klasowe i nieodłączny bal

Ten wyjątkowy dzień rozpocznie się od spraw formalnych: rejestracji uczestników w budynku szkoły. O 8.30 w klasztorku przy rynku odbędzie się msza święta, a o 10.00 – w Miejskim Centrum Kultury – uroczysta gala. Po niej powrót w mury szkolne. A tam m.in. spotkania klasowe, piknik integracyjny oraz wspólna fotografia.

O godz. 20.00 w hotelu Promień rozpocznie się Wielki Bal Absolwentów, który zapewne potrwa do białego rana.

Ważne daty i inne liczby

Zgłoszeń do udziału w zjeździe należy dokonać do 30 września. Opłata to 50 zł, a za udział w balu dodatkowo 150 zł (obie kwoty dotyczą jednej osoby). Zgłoszeń dokonujemy na stronie internetowej zjazdu (link poniżej). Można to zrobić w całości drogą elektroniczną lub pobrać formularz i wypełniony dostarczyć do sekretariatu szkoły. Tam też można otrzymać czyste formularze.

Szkoła czeka na… wspomnienia, czyli matura bis

Komu tęskno za pracami pisemnymi z czasów nauki w Erblu może ponownie spróbować swoich sił. Władze szkoły bardzo liczą na szkolne wspomnienia absolwentów. Tematów jest, podobnie jak na maturze, kilka do wyboru:

  • Trudne to były czasy, ale piękne, bo wszyscy byliśmy młodzi… Wiele problemów wydawało się nam nie do rozwiązania, choć dziś, po latach widzimy je inaczej i śmiejemy się na ich wspomnienie.
  • Szkołę wspominamy bardzo różnie. Każdy inaczej. Była ważnym etapem w naszym życiu. Cztery lata spędzone w szkole dały nam oprócz wiedzy…
  • Nie mieliśmy smartfonów i internetu, ale mieliśmy wieczorki, wycieczki, obozy, ambicje, sukcesy sportowe oraz po zdanych egzaminach wstępnych wymarzone studia. Po latach, gdy przypomnę sobie czasy szkolne, to…
  • Najbardziej ceniłem za… Najbardziej lubiłem za…
  • Temat dowolny

Prace można nadsyłać drogą elektroniczną na e-mail zjazd.erbel@gmail.com lub pocztą tradycyjną na adres: I Liceum Ogólnokształcące, ul. 1 Maja 82, 26-110 Skarżysko-Kamienna.

Burzliwa i ciekawa historia: początki, lata wojny, dyrektor-legenda, pożar…

Decyzja o utworzeniu szkoły zapadła w 1925 roku. Rok 1926 to rok wmurowania kamienia węgielnego i rozpoczęcia budowy, wówczas jeszcze nie liceum a Publicznej Szkoły Powszechnej nr 4. Imię obecnego patrona nadano wciąż budującej się szkole w następnym roku. W jeszcze kolejnym, 1928, kierownikiem został Józef Erbel. Jego długoletnie piastowanie dyrektorskiego stanowiska, oddanie sprawom szkoły i nowoczesne metody pracy sprawiły, że od jego nazwiska szkoła nosi swoją potoczną nazwę.

Podczas II wojny światowej budynek zajęli Niemcy, tworząc w jego murach m.in. szpital. Tułająca się w kilku innych budynkach szkoła wróciła do swojej pierwotnej siedziby w 1946 roku. W 1950 roku szkoła niejako staje się liceum. Działa od wtedy jako Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jako samodzielne liceum szkoła funkcjonuje od 1967 roku, kiedy to wybudowano Szkołę Podstawową nr 8 i tam przeniesiono podstawówkę.

W 1994 rozpoczął się remont szkoły, ponieważ pilnej wymiany wymagały stropy budynku. Niestety w jego trakcie na poddaszu wybuchł pożar. Licealiści zmuszeni byli uczyć się w przyszkolnych barakach oraz w „ósemce”. Do odnowionego gmachu uczniowie i nauczyciele wrócili na rok szkolny 1994/95. W 2011 roku przy szkole wybudowano nowoczesną i przestronną salę gimnastyczną.

I tak mija rok za rokiem i jest już tych lat 90…

Więcej szczegółów o zjeździe, w tym formularz rejestracyjny, znajduje się na stronie http://www.slowacki.info.pl/zjazd/