Zlot marynarzy, wystawa modeli, koncerty i inne atrakcje – „morski” weekend w Muzeum Orła Białego w Skarżysku

1086
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej szykuje dwa interesujące dni, podczas których tematem przewodnim będzie morze. Przyjadą do nas marynarze, będzie wystawa modeli okrętów, a wszystko okraszone muzyką. I to jeszcze nie wszystkie atrakcje.

Skarżysku do morza daleko, ale tylko geograficznie. Wątków morskich w historii i teraźniejszości miasta jest mnóstwo. Stąd pomysł na „morski” weekend w muzeum.

Największym eksponatem w muzeum na Rejowie jest kuter torpedowy ORP Odważny i to on stał się głównym powodem dla nadchodzącego wydarzenia. Ciekawostką jest, że okręt i inne z tej serii zaprojektował pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej inżynier Dionizy Wiśniewski.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W bogatym programie na plan pierwszy wysuwa się zlot marynarzy. Będą wśród nich zarówno ci, którzy służyli na Odważnym, jak i innych podobnych okrętach. Chętni posłuchać morskich opowieści na pewno usłyszą wiele ciekawych historii.

Marynarze chcący się zapisać na zlot wciąż mogą to zrobić – do 15 września, pod nr. 41 252 02 31.

Marynarze na rekonesans przybyli do muzeum już wcześniej:

Spotkanie po latach pełne wzruszeń. Marynarze z Odważnego przyjechali do Skarżyska odwiedzić okręt, na którym służyli

Spotkaniu z marynarzami będzie towarzyszyć muzyka marynistyczna podczas koncertu „Skarżysko-Kamienna ludziom morza”. Szanty zaśpiewa Zbigniew Biber. Będą też inne melodie. Hity Budki Suflera wykona zespół Sufler.

Poza Odważnym będzie można podziwiać mniejsze okręty – na wystawie modeli.

Podczas wydarzenia będą czynne stoiska gastronomiczne.

Muzeum zapowiada, że to jeszcze nie wszystkie atrakcje tego weekendu. O innych dowiemy się na dniach.

Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 17 września 2022 roku o godz. 15.00, a zakończy się podsumowaniem w niedzielę o godz. 14.00.

Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 20:30. Będzie można, również bez opłaty, na niego dojechać i wrócić autobusem MKS do centrum Skarżyska.

W tym wydarzeniu muzeum wspierają w organizacji, poprzez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych z Radomia – nadleśnictwa: Kielce, Suchedniów, Zagnańsk i Skarżysko-Kamienna. Transportową pomoc świadczy MKS.

ORP Odważny służył na Morzu Bałtyckim w latach w latach 1973–86. Był jednym z kutrów projektu 664 służących w Marynarce Wojennej. W sumie powstało ich osiem, a ich konstruktorem był pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej inżynier Dionizy Wiśniewski. W 1988 roku Odważny trafił do Muzeum im. Orła Białego. Najpierw Wisłą dotarł do Sandomierza, a stamtąd drogą lądową do Skarżyska. Ciekawostką jest, że Odważny zagrał w firmie „Podróże Pana Kleksa”, gdzie służył jako okręt floty Wielkiego Elektronika.

Zapraszamy!