Jak co roku w Skarżysku odbywają się wydarzenia w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym roku po raz kolejny ulicami Skarżyska przeszedł Niebieski Marsz, a zwieńczyły go występy w Miejskim Centrum Kultury. Kolor niebieski symbolizuje autyzm.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia. Tego dnia przypadł lany poniedziałek, więc został on przesunięty o tydzień. W poniedziałek uczestnicy marszu, w liczbie kilkuset osób, wyruszyli spod Specjalnego Ośrodka Szkolna Wychowawczego nr 2 na ul. Spacerowej. To właśnie tam uczą się i mogą znaleźć pomoc dzieci z autyzmem.
Marsz przeszedł ulicami miasta, a przechodnie mijający go mogli dowiedzieć się o tym, czym jest autyzm. W marszu wzięło udział kilkaset osób, w tym dzieci z autyzmem, ich rodzice i wychowawcy, a ponadto przedszkolaki, uczniowie szkół oraz samorządowcy. Celem marszu było MCK, gdzie na scenie wystąpili podopieczni SOSW nr 2 oraz uczniowie skarżyskich szkół.
Jako pierwsi na scenie pojawiły się dzieci z przedszkola „Pod Słoneczkiem” działającego przy SOSW nr 2, które z pomocą swoich nauczycieli i terapeutów zaprezentowały występ pt. „Odcienie błękitu”.
Po najmłodszych na scenie pojawili się starsi, uczniowie Gimnazjum nr 2 oraz jego absolwenci, którzy wystawili spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko” przygotowany przez uczniów Natalię Dudę (choreografia), Dominika Żaka (muzyka) oraz nauczycieli Annę Chojnacką i Ewelinę Zagdan-Łabudę.
Tego dnia każdy występ był wyjątkowy, ale to 12-letni Kacper Czeski, który też ma autyzm, zachwycił publiczność najbardziej. Zaśpiewał piosenkę „Ja po prostu ma autyzm”, która była przeróbką hitu „Something Just Like This” zespołów Coldplay i The Chainsmokers. Kacprowi w przygotowaniu do porywającego występu pomagała jego wychowawczyni Bernadeta Malik.
Pomiędzy występami rozstrzygnięto i nagrodzono laureatów konkursów na temat autyzmu. W konkursie fotograficznym „Autyzm w kadrze” najlepsi okazali się:
- 1. miejsce: Zuzanna Skuza, SP nr 7, za zdjęcie „Inna”
- 2. miejsce: Adriana Walachnia; SP w Skarżysku Kościelnym, za zdjęcie: „Niewidzialne dziecko”
- 3. miejsce: Nikola Ćmiel, SP w Skarżysku Kościelnym, za zdjęcie: „Za szkłem”
- Wyróżnienia: Natalia Bodo, SP nr 7; Nikola Matusik, SP nr 2; Melania Andrejewska, SP nr 7.
Drugim konkursem zorganizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu był konkurs filmowy „Autyzm challenge”, a główną nagrodę zdobył Szkolny Klub Wolontariatu EsKaWu ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym za film pt. „Niewidzialna”.
To jeszcze nie koniec tegorocznych wydarzeń mających na celu szerzenie wiedzy na temat autyzmu. Dyrektor SOSW nr 2 Mariusz Kawa poinformował, że podobne marsze odbędą się w Suchedniowie (19 kwietnia) i w Bliżynie (24 kwietnia). Wcześniej, bo 13 kwietnia, odbędzie się konferencja „Autyzm – jak odżywić umysł i ciało?” (szczegóły tutaj: http://proskarzysko.pl/naukowo-o-autyzmie-i-chorobie-alzheimera-zapraszamy-na-konferencje/)
Organizatorzy dziękują:
- Strzeleckiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej za opiekę medyczną
- Pizzerii „Autorska” i Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnych i Ich Rodzinom „PRAXIS” za ufundowanie nagród,
- Bankowi Spółdzielczemu w Suchedniowie za wsparcie finansowe
- Staroście Skarżyskiem Jerzemu Żmijewskiemu za patronat
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został zainicjowany przez ONZ w celu propagowania wiedzy na temat tej choroby. W tym dniu można nie tylko wyrazić swoje poparcie dla osób autystycznych, ale także podnieść swoją wiedzę na temat autyzmu. A ta jest w społeczeństwie relatywnie niewielka, a osoby dotknięte nim oraz ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi opiniami na swój temat.
Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o autyzmie
Dzień ten obchodzony jest na całym świecie, a jego symbolem jest właśnie kolor niebieski. W tym dniu do akcji przyłączają się najsłynniejsze budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki. W Skarżysku na niebiesko rozświetla się budynek PGE Dystrybucja, która to firma jest partnerem Blue Day, oraz Miejskie Centrum Kultury.