Lada chwila na rynku pojawi się gra Egony autorstwa zespołu BoomTownGames złożonego z mieszkańców Skarżyska. Miejsce powstania nie jest jedynym nawiązaniem do naszego miasta.

Egony to gra zlokalizowana w mrocznej przyszłości, w której wartości społeczne oraz zasady moralne już prawie nie istnieją. Bohater będzie musiał się zmierzyć ze światem, aby móc istnieć. Gra o takiej fabule powstaje, a w zasadzie jest już na ukończeniu, w naszym mieście. I Skarżysko będzie w niej obecne na kilka sposobów.

Skarżysko = BoomTown

Grę tworzy zespół o nazwie BoomTownGames. Nazwa ma ścisły związek z militarną stroną miasta. Jak wszyscy wiedzą, w Skarżysku od lat produkowana jest broń. Bezpośrednią inspiracją dla nazwy była natomiast sytuacja sprzed kilkunastu lat, gdy z Mesko skradziono rakiety, które później porzucono w okolicy zakładu produkcyjnego. Tamta historia ma też swoje odzwierciedlenie w logo grupy.

A grupa BoomTownGames to aktualnie osiem osób: Marcin Lasota, Filip Szymkowiak, Michał Pawliszak, Kamila Karpeta, Magdalena Lasota, Grzegorz Błach, Magdalena Warszawa i Ewa Kierkowka-Bartkiewicz.

Mózgiem teamu, jak przyznają inni członkowie, jest Marcin Lasota. Jak przyznaje on sam, pierwsze pomysły na własną grą przychodziły mu do głowy jeszcze w latach 80., gdy dostał pierwszy komputer – kultowe Atari. Co się odwlecze to nie uciecze i wreszcie udało się zebrać grupę osób, aby zrealizować plan.

A tak siebie nawzajem opisują członkowie zespołu BoomTownGames:

Marcin Lasota – mózg, charyzmatyczny lider, planuje, spina i dogląda wszystkiego;
Filip Szymkowiak – pilnuje kasy, kwestii prawnych, zabezpiecza tyły;
Michał Pawliszak – najmłodszy, więc łączy z młodszym pokoleniem i najwięcej gra, trendsetter;
Grzegorz Błach – programista, człowiek od rzeczy niemożliwych;
Magdalen Lasota i Kamila Karpeta – odpowiadają za fabule gry, ale są trochę od wszystkiego, działają w parze;
Magdalena Warszawa – główny ilustrator;
Ewa Kierkowska-Bartkiewicz – rysuje komiks.

Część ekipy BoomTownGames: Filip Szymkowiak, Kamila Karpeta, Magdalena Lasota, Anna Szymkowiak (gościnnie), Marcin Lasota (fot. archiwum BoomTownGames)

Jak mówią twórcy gry, tworzą zgrany team, choć chyba jeszcze nigdy nie spotkali się wszyscy razem w jednym miejscu o jednej porze. – Postęp w pracy to efekt tego, że nie boimy się ryzyka, wzajemnie się mobilizujemy – mówi Magdalena Lasota, a Kamila Karpeta dodaje, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

Egony – liczysz się tylko Ty!

Zbliża się koniec cywilizacji! W ciszy, spokoju, bez trudu i wysiłku, w obojętności i błogości istnienia. Ludzkość wciąż istnieje, ale nie rozwija się – wszystkie dobra podane są na tacy, a brak zagrożeń z zewnątrz powoduje powolną stagnację. Utopijna rzeczywistość przyniosła marazm i regres ewolucyjny.

Egony to dominacja i zaspokajanie potrzeb ego. Ty przeciwko reszcie świata – bez sojuszy, współpracy, lojalności czy narzuconych reguł.

Buduj swoją potęgę militarną, zdobywaj surowiec, plądruj, napadaj i porzucaj ograbione terytoria. Działaj szybko, skutecznie i bez zahamowań. Walka to jedyny sposób na przeżycie, zbytnia swoboda oznacza śmierć.

Na początku w grę Egony będą mogli zagrać posiadacze smartfonów i innego sprzętu z systemem Android. Prace nad grą, która początkowo miała być przeznaczona na przeglądarki internetowe, trwają od 2,5 roku. – Pierwszy sezon, który pozwoli na ok. 7 godzin gry wydamy w październiku tego roku, a na gwiazdkę sprezentujemy graczom tryb multiplayer – zdradza Marcin Lasota. Jak gra się spodoba, powstaną wersje na system iOS oraz na komputery osobiste. Wersja na konsole również nie jest wykluczona.

Gra Egony opisuje dystopijną przyszłość, gdzie, aby dostać się do elity – należy bezwzględnie walczyć o swoje i zwyciężać. Liczyć można w zasadzie tylko na siebie. – Gra to miasto kontra rezerwat podzielony na sektory. Gracz wyjeżdża na lokacje, toczy pojedynki, zdobywa parcele – tłumaczy Magdalena Lasota.

Jak mówią twórcy, inspiracje dla gry były różnorodne. – Jest to gra w stylu cyberpunk, a fabuła jest wypadkową wielu pomysłów. Musieliśmy znaleźć coś, co będzie pasować różnym osobom – wyjaśnia Magdalena Lasota.

Pomysły pochodzą z różnorodnych obszarów kultury masowej. Są inspiracje literaturą fantastyczną  Jacka Dukaja, Tomasza Kołodziejczaka czy prekursora gatunku w Polsce Jerzego Żuławskiego, ale też popularnymi serialami, jak Gra o tron czy House of Cards. – Inne gry inspirowały nas bardziej w kontekście mechaniki – dodaje Marcin Lasota.

Jedna z plansz w pierwszym sezonie odzwierciedlać będzie fragment Skarżyska. Jaki, tego twórcy na razie nie zdradzają i ma to być niespodzianka. W kolejnych latach pojawią się kolejne sezony i być może więcej nawiązań do naszego „boom town”.

W grze pojawi się element, którego najprawdopodobniej nie ma w żadnej innej, mianowicie element z dziedziny sharing economy, czyli ekonomii dzielenia się. Gracze będą mogli korzystać z pomocy najemników. Hegosów, bo tak się nazywają, będzie można również pożyczać od innych graczy.

Grę będzie już wkrótce można pobrać ze sklepu Google Play. Będzie bezpłatna. Pojawią się w niej tzw. mikropłatności, czyli możliwości zakupu dodatkowych zasobów, ale twórcy obiecują, że nie uzależnią sukcesu w grze od wydawania pieniędzy. – 99% gry będzie za darmo. Chcieliśmy wypchnąć mikropłatności jak najgłębiej, bo uważamy, że nie tędy droga do naszego sukcesu – wyjaśnia Marcin Lasota.

Rozwijać się i pomóc rozwijać się innym

Sukcesem zespołu, jak mówi Kamila Karpeta, jest już wyjście z ukrycia po 2,5 roku ciężkiej pracy. A podstawowym zamierzeniem grupy BoomTownGames jest odnieść z grą Egony sukces na tyle duży, żeby przede wszystkim utrzymać się na rynku i móc dalej rozwijać grę, a w przyszłości kolejne. – Od strony komercyjnej ucieszy nas duża liczba pobrań, od artystycznej – pozytywne opnie od graczy i recenzentów z branży.

Jak zdradzają, wzorem do naśladowania jest firma 11 bit studios, twórca wielu cieszących się powodzeniem gier, w szczególności This War of Mine. Jest to studio uznane, ale wciąż na tyle niewielkie, że nie jest jeszcze korporacją, w której liczy się tylko wynik finansowy. – Mieć 20- czy 30-osobowy team i produkować gry to nasze marzenie – zdradza Marcin Lasota.

Poza wydawaniem gier, zespół BoomTownGames chciałby w naszym mieście i regionie stworzyć przestrzeń dla graczy i deweloperów. – Przydałoby się miejsce, gdzie mógłby się zwrócić każdy młody człowiek chcący rozwijać się w tym kierunku – mówią członkowie grupy.

Planują również zorganizować w Skarżysku w niedalekiej przyszłości event gamingowy, na którym mogliby się zmierzyć gracze z naszego miasta i okolicy.

Póki co, ekipa od Egony sama pojawia się na imprezach branżowych, gdzie będzie chwalić się swoją grą. Już w ten weekend ekipa BoomTownGames z grą Egony pojawi się w Katowicach na imprezie Ars Independent, a tydzień później na Poznań Game Arena.

Więcej o grze Egony na stronie http://egony.pl/

Czekamy zatem na możliwość pobrania gry i życzymy sukcesów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here