O memach sprzed stu lat, o historii Skarżyska, Bliżyna i nie tylko – w Erblu odbyła się konferencja

1548
Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

„Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można ciekawie uczyć historii?” – taki był tytuł konferencji metodycznej, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym w Skarżysku. Obecni mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek z historii lokalnej i powszechnej.

Konferencja, choć była metodyczną przeznaczoną dla nauczycieli, to wiele ciekawych rzeczy na pewno dowiedzieli się też uczniowie, którzy także licznie zjawili się w dawnej sali gimnastycznej I LO.

Pierwszym prelegentem był prof. dr hab. Wojciech Iwańczak z Akademii Ignatianum w Krakowie, który szczegółowo, ale ciekawe i z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru wyjaśniał, za co spalono Jana Husa na stosie w Konstancji.

Memy sprzed 100 lat i pocztówki wojenne ze Skarżyskiem

eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko
eSkarbonka dla WOŚP od ProSkarżysko

Drugie wystąpienie, choć dotyczyło Wielkiej Wojny, czyli I wojny światowej, zahaczało już o Skarżysko i jego okolice. Marcin Medyński, członek PTH, zaprezentował uczniom kolekcję pocztówek właśnie z czasów I wojny światowej, a część z nich porównał do współczesnych memów internetowych.

Różnorodność kartek, które trafiały od nadawców do adresatów, była ogromna i zadziwiające jest, jak różniły się one od tych, które znamy obecnie. Wówczas były one jednym z najistotniejszych źródeł wiedzy – wiele z nich miało gotowy tekst informacyjny zamiast pola na słowa od nadawcy, a były nawet i takie, które zawierały na awersie pierwsze strony gazet.

Dworzec PKP w Skarżysku spalony przez wycofujące się wojska niemieckie w 1914 roku. Pocztówka z kolekcji Marcina Medyńskiego wydana nakładem księgarni Karla Schmelzera w Wiedniu

Pocztówki były w tym burzliwym czasie także narzędziem propagandy zakłamującym obraz wojny. Z jednej strony zawierały satyrę na ówczesną sytuację w Europie, a z drugiej brutalną rzeczywistość frontów walki.

W gronie pocztówek zebranych przez Marcina Medyńskiego są też pocztówki przedstawiające Skarżysko, w tym zniszczony przez Niemców dworzec, zburzoną parowozownię czy wysadzony most żelazny na Kamiennej. Jedna z pocztówek zdobytych przez prelegenta przedstawia groby żołnierzy niemieckich w Grzybowej Górze.

groby niemieckie grzybowa gora
Groby żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej w Grzybowej Górze. Groby zlikwidowano w latach 30. XX wieku. Rysował i wydał Rudolf Janas. Pocztówka z kolekcji Marcina Medyńskiego

Muzeum i szkoła ważne dla szerzenia historii lokalnej

Kolejnym prelegentem był Piotr Kołodziejski z Muzeum im. Orła Białego, który mówił o roli edukacyjnej skarżyskiego muzeum i muzeów w ogóle. Przedstawił zarys historii muzealnictwa i opowiadał o zmianach, jakie zachodzą w tej dziedzinie nauki. Podkreślił rolę edukacyjną takich placówek. Uczestników zapraszał do udziału w nadchodzących wydarzeniach, które będą się odbywać z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia skarżyskiego muzeum.

Jak ostatni wystąpił Roman Falarowski, nauczyciel historii szkoły w Bliżynie, który zapoznał uczestników z faktami historycznymi dotyczącymi Bliżyna w kontekście Skarżyska, w tym tego, że kiedyś znaczna część Skarżyska należała do gminy Bliżyn.

Opowiadał też o istotnym znaczeniu regionalizmu, a w zasadzie lokalizmu, w edukacji historycznej. Przedstawił w tym kontekście działania podejmowane obecnie i w przeszłości w Bliżynie.

Pomiędzy kolejnymi prelekcjami zaprezentowali się muzycy  ze scholi Astra Dei przy Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sorbinie oraz kapeli ludowej „Sorbin”, a także tancerze Paulina Kucewicz i Zygmunt Wiśniewski z Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”.

Prowadzący konferencję Piotr Kardyś z Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dyrektor I LO Martyna Maćkowiak dziękowali prelegentom i uczestnikom za udział.

Organizatorami konferencji „Jak obchodziliśmy Niepodległość i czy można ciekawie uczyć historii?” były  I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej. Patronat honorowy sprawował starosta Artur Berus.

 

Ratujemy nagrobek rodziny Witwickich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here