Marzena Okła-Drewnowicz – Koalicja Obywatelska – miejsce 3.
Marzena Okła-Drewnowicz – Koalicja Obywatelska – miejsce 3.
Marzena Okła-Drewnowicz – Koalicja Obywatelska – miejsce 3.
Marzena Okła-Drewnowicz – Koalicja Obywatelska – miejsce 3.

Zespół artystyczny Perły z Lamusa działa już od 5 lat. O tym, jaką cieszy się popularnością, niech świadczy nadkomplet publiczności na koncercie-benefisie, który trwał blisko trzy godziny, a widownia wciąż nie miała dość.

Perły z Lamusa to piętnaście osób na czele z liderką Anną Tchórzewską. Działają przy skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale zdobyli już taką popularność, że występują nie tylko bardzo często, ale również na wielu scenach poza naszym miastem.

Praca we Wtórpolu

W środowy wieczór zespół wystąpił na swojej scenie, w Miejskim Centrum Kultury. Zanim jednak publika usłyszała piosenki, skecze i wiersze, Perły przyjęły mnóstwo podziękowań, gratulacji i życzeń. Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, prezydent miasta Konrad Krönig i jego zastępca Andrzej Brzeziński, przewodnicząca rady gminy Skarżysko Kościelne Marzena Piętak oraz przedstawiciele marszałka województwa, innych samorządów oraz organizacji gratulowali zespołowi dorobku i życzyli kolejnych lat na scenie.

A zespół po raz kolejny zachwycił publiczność swoim, w większości już świetnie znanym, ale zawsze ujmującym, repertuarem. Chwilami było śmiesznie, chwilami poważnie, czasem też smutno i nostalgicznie, ale takie są właśnie Perły z Lamusa – mają coś na każdą okazję. A do tego potrafią śmiać się z siebie i nakłonić do tego innych, zgodnie z tytułem koncertu: „Przemija uroda, zostaje pogoda…”

Do udziału koncercie Perły zaprosiły swoich przyjaciół ze sceny – zespół Fantazja z Szydłowca, zespół taneczny The Fifty Five, kapelę Bliżej serca oraz Wacława Pejasa. Na scenie wystąpiły też tancerki z I Liceum Ogólnokształcącego.

Środowy koncert był wyjątkowy z jeszcze jednego względu. Był to bowiem jednocześnie koncert charytatywny dla Kai i Kacpra Pisarków. To mali skarżyszczanie, którzy chorują na rdzeniowy zanik mięśni. Oboje byli na imprezie i również świetnie się bawili. Grupa wolontariuszy ze Szkolnego Klubu wolontariatu z zespołu szkół w Skarżysku Kościelnym zebrała do puszek blisko 2 tysiące złotych. Choć to kropla w morzu potrzeb, to pieniądze bardzo się przydadzą na leczenie i rehabilitację, jakich stale wymagają Kaja i Kacper Pisarkowie.

Zespół Perły z Lamusa tworzą:

 • Anna Tchórzewska
 • Danuta Głogowska
 • Bożenna Winiarska-Kasprzyk,
 • Halina Nowak
 • Janina Łyżwa,
 • Józef Łyżwa,
 • Mirosław Pardela,
 • Mieczysław Siemiączko,
 • Anna Siemiączko,
 • Irena Chwastek,
 • Bożenna Fijałkowska,
 • Maria Wołosiewicz,
 • Kazimierz Zawadzki,
 • Ryszard Siedlak,
 • Bogusław Zieliński.

Jak to z Perłami było…

Grupa Perły z Lamusa zawiązała się 1 lutego 2013 roku. Można powiedzieć, że stanowi schedę po wcześniejszej grupie Igraszki, która się rozpadła. W ciągu miesiąca Perły przygotowały program artystyczny pt. „Portret kobiety”, a dalej wszystko potoczyło się już błyskawicznie.

W ciągu pięciu lat grupa opracowała kilka programów, dała dziesiątki koncertów, występowała na scenach regionu świętokrzyskiego i poza nim, otrzymując nie tylko wiele braw, ale zgarniając przy tym nagrody. Jak choćby Scyzoryki dla najlepszego zespołu oraz dla Anny Tchórzewskiej – i to dwa razy z rzędu.

Dla członków zespołu występowanie na scenie to albo kontynuacja tego, co robią całe życie, albo powrót do młodzieńczych pasji. Występowali w teatrzykach szkolnych, należeli do kółek artystycznych w domach kultury czy udzielali się scenicznie podczas studiów.

Nigdy nie jest za późno na realizację marzeń

Maria Wołosiewicz, która wychowała się w domu dziecka, już w dzieciństwie organizowała występy, Ryszard Siedlak udzielał się w Zakładowym Domu Kultury, czyli dzisiejszym MCK, a państwo Janina i Józef Łyżwowie należą też do zespołu Romano ze Skarżyska Kościelnego. Z kolei Halina Nowak twierdzi, że od małego lubiła tańczyć i występować. Liderka zespołu Anna Tchórzewska również nie należy do scenicznych debiutantów.

Ale są i tacy wśród Pereł, jak choćby Mirosław Pardela, który ze swoja pasją czekał aż do emerytury. Podobnie Bogusław Zieliński. Jak więc widać, nigdy nie jest za późno za realizację marzeń… – Dzięki tej grupie można też zapomnieć o codziennych problemach. To też sposób na pozbycie się kompleksów, które w grupie ludzi się rozmywają – dodaje Janina Łyżwa.

„Najfantastyczniejsze” są barwa od publiczności, a śpiewać każdy może

Występowanie na scenie jest jak nałóg, wciąga. Chce się więcej i więcej – prób i występów. I to pomimo tego, że nauka przychodzi trudniej, gdy jest się już wieku dojrzałego, choć dusza wciąż młoda, a i Anna Tchórzewska nie odpuszcza… – My naprawdę tęsknimy nie tylko za występami, ale nawet próbami – zapewnia Halina Nowak

Jerzy Stuhr śpiewał, że śpiewać każdy może, więc Perły również śpiewają. Cenią sobie kontakt z publicznością, choć, jak zauważa Kazimierz Zieliński, jest ona wymagająca. – Ludzie nas akceptują i to nas bardzo pociąga – dodaje Danuta Głogowska.

Występy, pomimo gorącego przyjęcia przez każdą publiczność, to jednak nie lada wyzwanie. – Nierzadko trema paraliżuje, ale dostrzegamy własne błędy i pracujemy nad nimi – mówi Mirosław Pardela.

Anna Tchórzewska – typowy choleryk, ale dobry

Choć na sukces grupy składa się praca każdego członka bez wyjątku, to nie da się ukryć, że sukces Pereł z Lamusa to w dużej mierze zasługa Anny Tchórzewskiej. Jej podopieczni to wiedzą i doceniają. – Jest typowym cholerykiem, ale jest dobra. Ma smak i potrafi wyjaśnić. My nie jesteśmy aniołkami i mamy swój charakter, możemy wyrazić swoje zdanie, ale… i tak trzeba zrobić tak jak Ania powie – mówią Perły.

A Anna Tchórzewska nie zaprzecza, że wymaga. – Wymagam, ale to nasz repertuar jest wymagający, jak choćby Osiecka – wyjaśnia.

Goście koncertu jubileuszowego życzyli zespołowi grania, jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, do końca świata i jeden dzień dłużej. I na to się zapowiada. – Ja kocham scenę. Jak będę w trumnie to też będę się ruszać – zapewnia Anna Tchórzewska.

Perłom z Lamusa życzymy zatem grania bez końca!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here