Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku zaprasza na Skarżyski Piknik Historyczny. W programie wiele atrakcji na czele z rekonstrukcjami i pokazami historycznymi. Wizyta na pikniku to propozycja nie tylko dla największych miłośników historii.

Już po raz czwarty stała ekspozycja muzeum wzbogaci się na jeden dzień o wiele nowych elementów. Prym będą wiodły grupy rekonstrukcyjne, które pokażą odwiedzającym, jak wyglądało wojsko i potyczki wojenne na przestrzeni dziejów. Pojawią się grupy, które bywalcy poprzednich pikników już dobrze znają, jak i całkiem nowe.

W tym roku będzie więcej na wiązań do historii dawniejszej niż II wojna światowa. Będą m.in. rekonstrukcje dotyczące walki Polaków o uzyskanie niepodległości. – To nawiązanie do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – mówi Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum.

Poza rekonstrukcjami w programie konkursy i zabawy historyczne oraz stoiska firm i instytucji. Będzie można też oczywiście korzystać z platformy widokowej na kutrze ORP „Odważny”, która jest czynna od niedawna.

Ciekawostką będzie udział w pikniku właścicieli zabytkowych samochodów z grupy Kieleckie Klasyki, którzy w tym samym czasie będą mieli zlot na Rejowie i wjadą na piknik swoimi autami. Wśród spodziewanych aut będą Maluchy, Duże Fiaty, Polonezy, Wartburgi, Trabanty, Mercedesy i inne rzadko już dziś spotykane na ulicach modele.

Piknik odbędzie się 28 lipca 2018 roku (sobota) w godz. 10.00-17.00.
Wstęp kosztuje 5 złotych. Dzieci do lat 5 mają wstęp gratis.

IV Skarżyski Piknik Historyczny – atrakcje:

  • Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich  zaprezentuje Kawalerię Legionową z 1918 roku. Szwadron organizuje akcję: „I ty zostań ułanem”, czyli zaciąg rekrutów (uczestnicy od 5 do 100 lat). Zobaczymy także pokazy władania szablą i lancą.
  • Małogoski oddział powstańczy 1863 roku zabierze nas w „Podróż w rok 1863 z prezentacją obozowiska powstańczego”. Celem pokazu będzie ukazanie patriotyzmu i życia codziennego w oddziale powstańczym powstania styczniowego.
  • Klub Historyczny HIRD z Kielc. „Hird” w germańskich językach dawnych Skandynawów znaczy tyle, co drużyna. Przybędzie ona do Skarżyska nie ze Skandynawii, ale z pobliskich Kielc pod wodzą Jarla Zbigniewa.
  • Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Stowarzyszenie nawiązuje do tradycji 51. pułku piechoty Strzelców Kresowych z Brzeżan. Pułk ten stoczył swoją największą, a zarazem ostatnią bitwę w wojnie obronnej 1939 roku pod Iłżą. Dowodził nim ppłk piech. August Emil Fieldorf, który w okresie niemieckiej okupacji pod pseudonimem „Nil” kierował  wydzielonym pionem organizacyjnym  Armii Krajowej – „Kedywem” (Kierownictwo Dywersji).  Rekonstruktorzy z Iłży odtworzą obozowiska żołnierzy z okresu I wojny światowej: „Błękitnej Armii” z lat 1917-1920 oraz Armii Cesarstwa Niemieckiego w mundurach  4 dolnośląskiego pułku piechoty nr 51. z lat 1914-1918.
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu przedstawi  historię umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939.
  • Korpus Ochrony Pogranicza zorganizuje przejście graniczne. Proszę przygotować paszporty do kontroli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here