Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Na osiedlu Zachodnie w Skarżysku-Kamiennej w sąsiedztwie cmentarza powstaje nowy kompleks rekreacyjny zwany potocznie skateparkiem. O tym, że będzie się cieszył powodzeniem wśród skarżyszczan i pewnie nie tylko, jest pewne. Jednak wiele osób uważa, że to nie jest dobre miejsce na taki obiekt.

O potrzebie wybudowania w Skarżysku-Kamiennej skateparku mówiło się od lat. Najbardziej domagała się tego młodzież jeżdżąca na rolkach, deskorolkach czy BMX-ach. Od kilku lat furorę robią hulajnogi, które też się nadają do jazdy w takich miejscach.

Skatepark w Skarżysku z unikatem w skali kraju

I wreszcie taki obiekt w Skarżysku powstanie. Mało tego, będzie całkiem duży i będzie jednym z większych w Polsce. Choć cały kompleks jest potocznie nazywany skateparkiem, to właściwy skatepark będzie tak naprawdę tylko jego częścią. Poza nim będzie tam pumptrack, ścianki do boulderingu, plac zabaw oraz ścieżka rowerowa. Będzie też budynek, w którym będzie świetlica, toaleta oraz miejsce do samodzielnej naprawy rowerów.

Na pumptracku będzie konstrukcja, zwana po angielsku „cradle”, czyli coś, czego nie ma jeszcze nigdzie w Polsce. Pisaliśmy o tym tutaj:

Cradle – jedyny w Polsce taki obiekt powstaje na skarżyskim skateparku

Młodzieży tak się spodobało, że nie czekając na otwarcie, korzystała z tego, co już zrobiono, aż trzeba było wprowadzić zakaz wstępu.

Co ciekawe, inwestycję realizują firmy, w których pracują osoby na co dzień korzystający z takich obiektów, w tym najlepsi w Polsce. Doskonale więc wiedzą, co robią i jak zrobić to tak, aby użytkownicy byli zadowoleni.

Skatepark koło cmentarza? Dobrze czy źle?

Sądząc po zainteresowaniu skateparkiem wśród młodych mieszkańców miasta, pewne jest, że będzie na nim tłoczno. Będą przyjeżdżać na niego też zapewne goście spoza naszego miasta.

Pojawiły się też jednak głosy, że lokalizacja skateparku jest niefortunna. Będzie one graniczył z cmentarzem. Nie wszystkim podoba się to, że na miejscu spoczynku zmarłych nie będzie ciszy.

Kompleks ze skateparkiem powstaje tutaj:

 

Skatepark koło cmentarza – dlaczego akurat tam?

Lokalizacja nie jest wybrana przypadkowo. Miasto pozyskało bowiem dotację na rewitalizację, czyli ożywienie terenów, które tracą funkcje miejskie i są zaniedbane. Teren po byłej jednostce wojskowej, na którym powstaje skarżyski skatepark, na pewno wart był ostatecznego doprowadzenia do porządku.

Urząd miasta i prezydent wyjaśniają, dlaczego wybrano taką lokalizację na skatepark.

– To element rewitalizacji, a budując w innym miejscu, nie dostalibyśmy dotacji. Bez dofinansowania gmina nie byłaby w stanie unieść tak wysokich kosztów realizacji (ponad 13 milionów złotych – przyp. red.). Oba obiekty nie będą kolidować, będą od siebie oddzielone zielenią, a całe to miejsce nabierze wyglądu. Trzeba pamiętać, że to duży obiekt. W centrum miasta nie dałoby się go wybudować – informuje Izabela Szwagierek, rzecznik prasowy skarżyskiego urzędu miasta.

Prezydent Konrad Krönig również został wywołany do tablicy, konkretnie tej na Facebooku, gdzie również tłumaczy, dlaczego kompleks powstanie tam, a nie gdzie indziej.

– Wielokrotnie pisałem, iż lokalizacja wynika z unijnych uregulowań. Mogliśmy wybudować skatepark właśnie tu albo wcale. Inne tereny miejskie nie spełniały unijnych wymagań i nie dostalibyśmy dofinansowania. A bez tego ostatniego skateparku nie byłoby wcale. Jedynie te tereny spełniały warunki, aby dostać unijną kasę. Na Przydworcowym nie otrzymalibyśmy dofinansowania i skateparku nie byłoby wcale – napisał na Facebooku.

Nie tylko skatepark – też parking

Warto też pamiętać, że elementem inwestycji na Zachodnim jest budowa parkingu z twardą nawierzchnią wzdłuż ulicy Spokojnej, który zastąpi obecny plac parkingowy. Będą z niego korzystać nie tylko użytkownicy skateparku, ale i odwiedzający cmentarz.

Co sądzisz o lokalizacji skateparku? Zagłosuje w ankiecie

Zapraszamy do oddawania głosów w ankiecie i wyrażenia opinii na temat lokalizacji skateparku

Co sądzisz o lokalizacji skateparku?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

Szczegóły nt. skateparku, w tym wizualizacje, tutaj:

Skatepark powstanie na osiedlu Zachodnie w Skarżysku – wizualizacje

 

Pod tym linkiem najnowsze zdjęcia ze skateparku:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here