Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„W nowym Skarżysku” – tak zatytułowany był fotoreportaż opisujący Skarżysko-Kamienną, który ukazał się w Warszawskim Tygodniku Ilustrowanym „Stolica” w 1955 roku.

Nasze miasto było bohaterem jednego z numerów czasopisma „Stolica”. Autorzy pokazali dynamicznie wówczas rozwijające się i rozbudowujące Skarżysko.

Wszystkie pokazane miejsca i obiekty istnieją do dziś, choć często w bardzo zmienionym kształcie. Wiele z nich wtedy było dopiero w budowie. Nie wszystkie, jak choćby dom handlowy Tęcza, już funkcjonują. Wiele z nich niestety w międzyczasie popadło też w ruinę, jak np. stadion Granatu.

W artykule w czasopiśmie czytamy:

„Duch, który dobru powszechnemu służy, Wiedzie za sobą zastęp duchów duży!”

REKLAMA
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024
Andrzej Bętkowski – kandydat do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Wybory Samorządowe 2024

Takie oto śliczne wiersze wpisał do księgi pamiątkowej miasta Kamienna w 1926 roku ówczesny pan wojewoda kielecki. Czy uważał sam siebie za tego kierowniczego „ducha” – nie wiemy.

Wiemy natomiast z całą pewnością, że to nie żadne duchy, lecz ludzie – z krwi i kości ludzie – pracowali przez lata i pracują nadal, aby miasto wyglądało coraz piękniej.

Jakie miasto? Skarżysko czy Kamienna? Rzecz w tym, że gdy w roku 1922 założono tu miasto – utrzymało ono nazwę dawnej wsi Kamienna (prawa miejskie Kamienna otrzymała w 1923 roku. W 1922 podpisano decyzję o nadaniu praw miejskich, a zrobił to gen. Władysław Sikorski – przyp. red.).

Stacja kolejowa natomiast nazywała się Skarżysko. W roku 1927 (błąd – w roku 1928, o czym też pisaliśmy: 17 kwietnia 1928 – Kamienna staje się Skarżyskiem-Kamienną – przyp. red.) zatwierdzono dzisiejszą nazwę Skarżysko-Kamienna.

Jeśli już o dalszej przeszłości mowa, to przypomnijmy, że gdzieś około 1900 roku stało tu sobie jakieś sto chałup – i to wszystko. Potem zaczęto budować fabryki i osada, a później miasto, przystało postać typowego ośrodka fabrycznego.

Dzisiaj Skarżysko liczy około 30 tys. mieszkańców (w 1945 roku było ich zaledwie 19 tys.), zajmują rozległą, jak na swoją skalę powierzchnię ponad 35 km kwadratowych. Ma ponad 100 km bieżących ulic.

Znaczna większość mieszkańców miasta jest związana z wielkimi Zakładami Metalowymi, czy kombinatem przemysłowym, jaki tutaj – pełną parą – pracuje. Współpraca dyrekcji z Radą Narodową, której przewodniczy ob. Zdzisław Bilski, daje w wyniku rezultaty, dla każdego widoczne.

(jk)
Czasopismo Stolica - 1955 rok

Na kolejnych zdjęciach fotoreportażu w „W nowym Skarżysku” pokazane są:

  • Osiedle Milica – panorama od strony siódemki, dzisiejszej obwodnicy Skarżyska. Wtedy osiedle wciąż było budowane. Nie ma jeszcze m.in. bloków wzdłuż ul. Południowej

    Więcej o osiedlu Milica w początkach jego istnienia:

1 maja 1950 – inauguracja budowy osiedla Milica

  • Osiedle Milica – widok na ulicę Norwida, sprzed bloku, gdzie znajdował się sklep spożywczy, tzw. dwójka. W tym miejscu znajdował się wówczas przystanek autobusowy.
  • Widok na dworzec PKP. W podpisie zdjęcia wspomniano o uruchomieniu komunikacji miejskiej w Skarżysku, o czym więcej pisaliśmy tutaj:

1 kwietnia 1955 – W Skarżysku działalność rozpoczyna komunikacja miejska

  • Wnętrze nieczynnych już delikatesów Tęcza na osiedlu Zachodnie
  • Stadion Granatu Skarżysku. Wówczas był jeszcze przed rozbudową trybun, a i tak pojemność wyniosła imponujące 11 500 osób.
    Granat wówczas nosił nazwę Stal, stąd taka nazwa w opisie. Błędnie nazwano też Rejów – przemianowany tu na „Rejowiec”
  • Szkoła Podstawowa nr 5 – wówczas 11-letnia Szkoła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
  • Piekarnia przy ul. Sokolej w budowie – to dzisiejsza piekarnia Batmar
  • Miejskie Centrum Kultury też jeszcze w budowie
  • Dzisiejszy szpital powiatowy, wówczas zwany miejskim, też w budowie. Oddano go do użytku w 1959 roku, o czym pisaliśmy tutaj:

1 maja 1959 – otwarcie szpitala w Skarżysku

 

Strony w całości:

Zdjęcia: Janusz Smogorzewski