REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Uroczystości rocznicowe poprzedzone mszą świętą oraz bieg i marszobieg – w taki sposób Skarżysko uczci Święto Narodowe 3 Maja, czyli 227. rocznicę uchwalenia konstytucji.

Uroczystości pod pomnikiem „Bojownikom o niepodległość” na Zachodnim odbywają się od lat, a w zeszłym roku do obchodów dodano zawody sportowe. W tym roku odbędzie się II Bieg Konstytucji, o którym już zresztą było głośno w całym kraju, a towarzyszyć mu będzie marszobieg rekreacyjny.

Uroczystości 3-majowe przy pomniku

9.30 – msza w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
11.00 – uroczystość przy pomniku „Bojownikom o niepodległość” na Zachodnim – przemowy, program artystyczny, złożenie wieńców i kwiatów

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja już się odbyły. Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację

 

Marszobieg rekreacyjny

O godz. 14.00 na ulicy Tysiąclecia przy Miejskim Centrum Kultury odbędzie się marszobieg rekreacyjny na dystansie 2 km. To impreza przeznaczona dla osób w każdym wieku. Wśród uczestników rozlosowane będą nagrody, w tym rower.

Zapisy do biegu odbywają się w Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji oraz przed startem, w godz. 10.00–13.00, w biurze zawodów w Miejskim Centrum Kultury. Udział w biegu jest bezpłatny.

II Bieg Konstytucji 2018

Bieg na dystansie 15 kilometrów odbędzie się na ulicach miasta. Do biegu można się zapisać na portalu datasport.pl, a zapisy będą też prowadzone w biurze biegu w MCK, 2 i 3 maja. Na najlepszych uczestników czekać będą nagrody pieniężne. Poza kategoriami głównymi i wiekowymi, nagrody trafią też do trzech najlepszych skarżyszczanek i skarżyszczan.

II Bieg Konstytucji 2018 w Skarżysku oraz marszobieg już się odbyły. Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację

 

Ważna kwestia, która wzbudziła zainteresowanie niemal wszystkich mediów w kraju:
Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy nagradzani będą wyłącznie uczestnicy posiadający obywatelstwo polskie.

UWAGA! Utrudnienia w ruchu!

W godzinach 15.00–17.00 ulice, po których będą biegli zawodnicy, będą nieprzejezdne, a w pobliżu mogą pojawić się utrudnienia w ruchu.

Trasa biegu prowadzi ulicami: Tysiąclecia, Piłsudskiego, Żeromskiego, Sokola, Wiejska, Stokowa, Grottgera, Sikorskiego, Norwida, Paryska, Topolowa, Metalowców, Torowa, Krasińskiego, Okrzei, Słowackiego, Tysiąclecia.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach rocznicowych.

Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) została uchwalona w 1791 r. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Została ustanowiona w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak choćby liberum veto, które pozwalało pojedynczemu posłowi unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy. Została zniesiona w 1793 r. przez Sejm Grodzieński.

3 maja skarzysko 2018
Zapraszamy na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja