REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Ekipa skarżyskich historyków nakręciła 50 wykładów wideo, w których opowiadają o historii Skarżyska-Kamiennej i okolic. Okazją jest obchodzone w 2023 roku 100-lecie nadania praw miejskich Skarżysku-Kamiennej.

O historii Skarżyska-Kamiennej i okolic napisano wiele książek, na czele z wydaną na 90-lecie miasta monografią. Z okazji 100-lecia nasi historycy postanowili przybliżyć nasze dzieje w formie wykładów wideo.

50 wykładów na 100-lecie Skarżyska-Kamiennej to inicjatywa Fundacji Wczoraj dla Jutra, kierowanej przez skarżyszczanina Marcina Janakowskiego.

Marcin Janakowski, prezes Fundacji Wczoraj dla Jutra:

W związku z jubileuszem 100-lecia Skarżyska chcieliśmy przybliżyć historię miasta w przystępnym, a jednocześnie w nowoczesnym wydaniu. Doszliśmy do wniosku, że najlepsza będzie forma cyfrowa, wideo. Zebraliśmy więc prelegentów, historyków z zawodu i z pasji, którzy zajmują się historią naszego regionu. Obszarowo chcieliśmy zamknąć temat pomiędzy Wisłą a Pilicą. Można pokusić się o stwierdzenie, że to największa jak do tej pory inicjatywa edukacyjne o historii Skarżyska

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Jak dodaje Marcin Janakowski, poszczególne wykłady dotyczą miejsc, ludzi, wydarzeń i procesów historycznych. Wszystko po to, by nie tylko poznać historię Skarżyska i miejsca, w którym powstało, ale też i zrozumieć, dlaczego dziś Skarżysko jest, jakie jest.

W efekcie poznamy dzieje naszego regionu od czasów najdawniejszych. Najwięcej jest oczywiście kwestii związanych z czasami nowszymi, gdy Skarżysko już było miastem. Będzie też mowa o okolicznych miejscowościach – Suchedniowie, Bliżynie czy Wąchocku.

Historycy przybliżają ciekawych ludzi, ważne miejsca, wyjaśniają powody, dlaczego historia naszego miasta i naszych ziem potoczyła się tak, a nie inaczej. Widzowie z pewnością dowiedzą się wielu nowych rzeczy.

Przed kamerą zasiedli: Grzegorz Miernik, Piotr Kardyś, Marcin Medyński, Krzysztof Zemeła, Piotr Kołodziejski, Ryszard Sowa, Kamil Jakimowicz i Marcin Janakowski, a nagrywane były m.in. w Muzeum im Orła Białego, w bibliotece publicznej oraz Miejskim Centrum Kultury.

 

Wykłady są umieszczane sukcesywnie na profilu Fundacji Wczoraj dla Jutra na YouTube. Już niedługo będzie komplet.

Tutaj link do profilu:

https://www.youtube.com/@wczorajdlajutra

Nagranie wykładów było współfinansowanego z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego na rok 2022.

Rok 2023 jest dla Skarżyska-Kamiennej w jego historii rokiem szczególnym – obchodzi 100. rocznicę nadania praw miejskich, co miało miejsce z dniem 1 stycznia 1923 roku. Decyzję administracyjną wydał kilka dni wcześniej ówczesny premier RP i minister spraw wewnętrznych Władysław Sikorski:

28 grudnia 1922 – Władysław Sikorski podpisuje rozporządzenie o nadaniu praw miejskich Kamiennej