Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Ponad 3,5 tysiąca skarżyskich dzieci otrzymuje miesięcznie 500 zł. To oznacza, że do Skarżyska trafia co miesiąc blisko 1,8 miliona złotych.

Od kwietnia 2016 roku trwa program rządowy Rodzina 500+. Co miesiąc 500 zł należy się drugiemu i każdemu kolejnemu dziecku w rodzinie, a także pierwszemu i jedynemu dziecku w rodzinach o niskich dochodach. Obecnie kryterium dochodowe to 800 zł na członka rodziny na miesiąc, a w rodzinach gdzie jest dziecko niepełnosprawne – 1200 zł.

W Skarżysku w październiku do otrzymania 500 zł uprawnionych było 3553 dzieci. W pierwszym miesiącu obowiązywania programu było ich 3497. – Od kwietnia, kiedy program wystartował, obserwujemy delikatną tendencję wzrostową. Główny powód to narodziny dzieci – informuje Renata Persona, Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych, Wychowawczych i Funduszu Alimentacyjnego Skarżyskiego MOPS-u, który zajmuje się wypłatami pieniędzy.

OGŁOSZENIA

Blisko 80% rodzin dostaje 500+ także na pierwsze dziecko

W październiku br. 500 zł pobierały 2434 rodziny, w tym aż 1921 z nich 500 zł otrzymuje też pierwsze lub jedyne dziecko. Niestety, świadczy to o niskich dochodach wielu skarżyskich rodzin. Od kwietnia br. odrzucono z kolei 140 wniosków o wypłatę świadczenia na pierwsze dziecko, większość ze względu na niespełnienie kryterium dochodowego

Jak dodaje Renata Persona, w Skarżysku wypłacanie pieniędzy z programu przebiega jak do tej pory sprawnie, bez większych kłopotów, a szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnośnie liczby uprawnionych dzieci były zbliżone do rzeczywistych.

Bożena Bętkowska, dyrektor skarżyskiego MOPS-u, dodaje, że 500+ generalnie wpłynęło pozytywnie na sytuację rodzin, które korzystały też z innego rodzaju pomocy MOPS. – Od naszych pracowników dostajemy informacje o poprawie sytuacji w rodzinach. Jest lepiej, rodziny wydają pieniądze w większości na potrzeby doraźne – powiedział dyrektor.

500+ w Skarżysku w liczbach:

1,8 mln zł – blisko tyle trafia co miesiąc do skarżyskich rodzin

3553 – tyle dzieci otrzymało 500 zł

2434 – tyle rodzin otrzymuje pieniądze z programu

513 – tyle rodzin otrzymuje pieniądze na drugie i kolejne dziecko

1921 – tyle rodzin otrzymuje świadczenie również na pierwsze lub jedyne dziecko

140 – tyle wniosków o 500+ na pierwsze dziecko odrzucono od początku programu – zostało przekroczone kryterium dochodowe

3500 zł – tyle najwięcej otrzymuje jedna skarżyska rodzina, z siedmiorgiem małoletnich dzieci

Na co skarżyskie rodziny wydają 500+?

Zapytaliśmy kilka skarżyskich rodzin, na co wydają 500+, czy pieniądze spowodowały duża zmianę w sytuacji finansowej. Większość z nich wydaje pieniądze na bieżące wydatki. Jak zaznaczają, mogą sobie pozwolić na większe zakupy, kupno lepszych jakościowo rzeczy, ekstra zabawkę czy ubrania dla dzieci. Sporo z dodatkowych miesięcznych środków pochłania edukacja.

Rodzina z dwojgiem dzieci, oboje rodzice pracują, otrzymują 500 zł:

Na pewno jest łatwiej. Czuć dużą zmianę e budżecie domowym. Wydajemy raczej na bieżące wydatki. Można sobie pozwolić na większe zakupy. Można sobie częściej pozwolić, aby nie odmówić dziecku, które chce zabawkę czy słodycze. W wakacje mogliśmy sobie pozwolić na dłuższy wyjazd. Sporo pieniędzy idzie na szkolne wyprawki.

Rodzina z trojgiem dzieci, oboje rodzice pracują, otrzymują 1000 zł:

Pieniądze te przede wszystkim wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Nie wpłynęły jakoś drastycznie na podwyższenie standardu życia, ale są też zabezpieczeniem na wypadek utraty pracy czy nagłych nieprzewidzianych wydatków. Stanowią uzupełnienie budżetu. Przeznaczamy głównie na bieżące wydatki, ale też zapisaliśmy na przykład dzieci na lekcje angielskiego. Poza tym można sobie pozwolić na lepsze ubrania dla nich, zafundować im czasem coś ekstra czy raz w miesiącu wyjść na rodzinny obiad do restauracji.

Rodzina z dwojgiem dzieci, oboje rodzice pracują, otrzymują 500 zł:

Pieniądze z 500+ idą na bieżące potrzeby, na ubrania, wydatki związane ze szkołą i przedszkolem. Nie odkładamy.

Rodzina z trojgiem dzieci, oboje rodzice pracują, otrzymują 500 zł na każde dziecko, czyli 1500 zł miesięcznie:

To dla nas istotna suma, ale przy niewielkich zarobkach wszystko idzie na normalne, zwykłe rzeczy, nic luksusowego. Kupiliśmy dzieciom nowy komputer, a resztę pochłania szkoła. Przynajmniej starcza nam teraz do przysłowiowego pierwszego.

Rodzina z dwojgiem dzieci, oboje rodzice pracują, otrzymują 500 zł:

500 zł stanowi uzupełnienie domowych finansów. Pieniądze, jak to się mówi, idą na życie. Większość na szkolne wydatki oraz na zajęcia pozalekcyjne, jak angielski czy piłka nożna.

500+ 500 plus Skarżysko

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here