REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Ekipa Koalicji Obywatelskiej ze Skarżyska-Kamiennej i Powiatu Skarżyskiego na czele z ministrą Marzeną Okłą-Drewnowicz skomentowała wyniki wyborów samorządowych 2024. Dowiedzieliśmy się, też z kim KO jest otwarta na współpracę w samorządzie, a z kim taką współpracę definitywnie odrzuca.

Arkadiusz Bogucki został nowym prezydentem Skarżyska:

Arkadiusz Bogucki prezydentem Skarżyska-Kamiennej w kadencji 2024–29!

AKTUALIZACJA: Początkowo Koalicja Obywatelska nie popierała otwarcie żadnego z kandydatów na prezydenta, którzy weszli do drugiej tury, ale po dwóch dniach nastąpiła zmiana stanowiska. Szczegóły poniżej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych 2024. Choć poznaliśmy już nazwiska nowych samorządowców na kadencję 2024–29, to wciąż nie znamy najważniejszych – prezydenta Skarżyska, Starosty Skarżyskiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Tego pierwszego poznamy w drugiej turze, która odbędzie się 21 kwietnia 2024 roku, a dwóch pozostałych wybiorą rady tych szczebli samorządu.

Koalicja Obywatelska po wyborach samorządowych ma w radach następujących przedstawicieli:

Rada Miasta Skarżyska-Kamiennej: Leszek Golik, Jarosław Niziołek, Renata Pela, Mirosław Gibaszewski i Magdalena Frankiewicz.

Rada Powiatu Skarżyskiego: Katarzyna Bilska, Bożena Bętkowska, Barbara Kocia, Bartosz Młynarczyk, Magdalena Kalbarczyk.

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego – jedynym radnym z naszego miasta i powiatu jest Jan Maćkowiak. KO ma sejmiku sześciu radnych.

Jeśli zaś chodzi o wybory prezydenckie w Skarżysku, to kandydatem KO był Jarosław Niziołek i uzyskał, dla wielu osób zaskakująco, dobry wynik – 18,32%, co dało mu czwarte miejsce w gronie sześciu kandydatów.

Tu zobaczysz pełne wyniki wyborów samorządowych 2024:

Wybory samorządowe 2024. Wyniki wyborów w Skarżysku i Powiecie Skarżyskim

To właśnie Jarosław Niziołek, a także ponownie wybrani do rad, Katarzyna Bilska, obecna Członkini zarządu Powiatu Skarżyskiego, oraz Leszek Golik, Przewodniczący Rady Miasta Skarżyska, dziękowali za zaufanie i oddanie głosów na ekipę Koalicji Obywatelskiej.

Dziękowała również Marzena Okła-Drewnowicz, Ministra do Spraw Polityki Senioralnej w obecnym rządzie.

Dziękujemy za udział w wyborach, a nade wszystko dziękujemy za oddanie głosu na Koalicję Obywatelską. Szczególnie dziękuję mieszkankom i mieszkańcom mojego ukochanego miasta Skarżyska za oddanie głosów na naszego kandydata na prezydenta Jarosława Niziołka. Wynik, który zdobył, jest wynikiem naprawdę bardzo dobrym.

Co do wyborów prezydenta, Koalicja Obywatelska nie wskazuje, na kogo głosować, bo nie ma czegoś takiego jak przekazywanie głosów. Radni KO mogą za to wejść w koalicję zarówno z radnymi Adama Cioka, jak i radnymi Arkadiusza Boguckiego. Wyborcy głosują sami, w swoim sumieniu, sercu i odpowiedzialności. Apelujemy, żeby pójść do wyborów.

Natomiast, jako Koalicja Obywatelska oraz ja osobiście, dla dobra miasta, powiatu i województwa jesteśmy w stanie wejść w koalicję rządzącą z każdym, pod warunkiem że w tej koalicji nie będzie PiS-u. Dziś taka koalicja jest możliwa. To, dlaczego nie jesteśmy w stanie wejść z koalicję z PiS, chyba jest jasne. Nie może być tak, że my, którzy stoimy na straży wolności, demokracji, praworządności i prawdy, będziemy na gruncie lokalnym legitymizować to, co ta władza robiła przez ostatnie 8 lat w Polsce i z Polską.
Marzena Okła-Drewnowicz

Zmiana zdania

Dwa dni później, we środę 17 kwietnia 2024 roku, Marzena Okła-Drewnowicz ponownie pojawiła się w Skarżysku. Poinformowała, że skarżyska Koalicja Obywatelska popiera w drugiej rundzie Adama Cioka. Jak uzasadniła swoje słowa ministra, to efekt tego, że na drugiego kandydata, czyli Arkadiusza Boguckiego, głos postanowili oddać w drugiej turze politycy PiS oraz z partią związani, w tym Andrzej Bętkowski i Mariusz Bodo.

Początkowo nie popieraliśmy oficjalnie żadnego z kandydatów, ponieważ, aby utworzyć koalicję większościową w skarżyskiej radzie miasta bez Prawa i Sprawiedliwości, komitety obu kandydatów muszą się porozumieć i z naszymi głosami dają większość w radzie bez udziału PiS-u.

Od poniedziałku sytuacja diametralnie się zmieniła. Okazało się, że Arkadiusz Bogucki ma zagwarantowane głosy PiS. I to kogo? Absolutnie prominentnych działaczy PiS-u. Najpierw Andrzej Bętkowski napisał w swoich mediach społecznościowych, że popiera Arkadiusza Boguckiego, a teraz jeszcze Mariusz Bodo wprost powiedział, że on swój głos oddaje na Arkadiusza Boguckiego.

W tej sytuacji, jako posłanka skarżyskiej ziemi i minister w rządzie Donalda Tuska, nie mogę w żaden sposób dołożyć się do wygranej Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście. Ja na pewno nie przejdę obojętnie obok tego. Ja osobiście oddam swój głos na pana Adam Cioka i proszę tych, którzy popierają Koalicję Obywatelską, aby oddali głos na Adama Cioka.
Marzena Okła-Drewnowicz

Adam Ciok dziękował za to poparcie:

Dziękuję Koalicji Obywatelskiej i pani minister za wsparcie. Deklaruję, że współpraca na linii rząd–samorząd będzie wzorowa. To gwarantuje nam, że Skarżysko będzie się mogło rozwijać. Nie może być tak, jak przez ostatnie szesnaście lat, za prezydentury Romana Wojcieszka i Konrada Kröniga, że władza w rządzie jest inna. Teraz nie będzie tej sprzeczności.Adam Ciok

W Powiecie Skarżyskim zawiązała się już koalicja na kadencję 2024–29:

W Radzie Powiatu Skarżyskiego jest już koalicja w kadencji 2024-29

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to