Wykus 2018 – zapraszamy na uroczystości

4169
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne uroczystości na Wykusie. W tym toku będą one wyjątkowe, ponieważ mija 30. rocznica sprowadzenia prochów Jana Piwnika „Ponurego” na ziemię świętokrzyską.

Uroczystości na Wykusie trwać będą trzy dni, od 15 do 17 czerwca 2018 roku i odbywać zarówno na Polanie Wykusowej, jak i w Wąchocku oraz Starachowicach. Główne uroczystości odbędą się na Wykusie w sobotę o godz. 16.00.

Organizatorzy zapraszają też do udziału w rajdzie rowerowym. Szczegóły poniżej.

Wykus 2018 – program:

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

15 czerwca – piątek:

15.00 – panel historyczny dotyczący powtórnego pogrzebu „Ponurego” organizowanego w 1988 r. przez środowisko „Ponury”-„Nurt” oraz rodzinę „Ponurego” – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku

18.00 – spotkanie uczestników przy ławeczce „Halnego” w Starachowicach; śpiewanie pieśni patriotycznych

16 czerwca, sobota – Wykus

Rajd rowerowy z Bodzentyna, Wąchocka, Suchedniowa, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic na Wykus

Zapisy (do 12 czerwca): http://www.wykus.pl/rajd/

13.30 – Starachowice, parking przy Domu Nauczyciela, ul. Partyzantów 1A, odjazd autobusu na Wykus

14.00 – MGOK Wąchock – odjazd autobusu na Wykus

15.15 – zbiórka pocztów sztandarowych – dolna polana

15.40 – wprowadzenie sztandarów

15.45 – wprowadzenie do uroczystości – Maciej Rayzacher

16.00 – uroczystości na Polanie Wykusowej

  • Podniesienie flagi na maszt
  • Polowa msza święta
  • Wręczenie Policyjnej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”
  • Apel Poległych i złożenie kwiatów

18.00 – ognisko harcerskie

17 czerwca, niedziela – Wąchock, Starachowice

9.30 – MGOK Wąchock – prelekcja dr. Marka Jedynaka (Delegatura IPN w Kielcach) – 75. rocznica powstania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”

10.00 – zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem

10.30 – msza święta w opactwie oo. Cystersów

11.30 – defilada pod pomnik „Ponurego” w Wąchocku, ale poległych i złożenie wiązanek

13.00 – inscenizacja historyczna przy klasztorze oo. Cystersów – „Ostatnia walka Ponurego”

16.00 – projekcja filmu „Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca”. Reżyseria Marek Wrona, prezes Fundacji kultury im. Stefana Kudelskiego; scenariusz: Marek Jedynak, Wojciech Niebielski – sala klubowa Starachowickiego Centrum Kultury, ul. Radomska 21, I piętro, wstęp wolny

Polana na Wykusie jest miejscem wyjątkowym. W czasie II wojny światowej stacjonowali w tych lasach partyzanci płk. cc Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. cc Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Koniec wojny nie przyniósł jednak końca walki. Działalność władzy komunistycznej, zniekształcanie obrazu Armii Krajowej i bohaterów naszej Ojczyzny nie pozwoliły żołnierzom na odpoczynek. Musieli bronić swojej historii, wiary i godności. Wykusowa polana stała się symbolem i miejscem spotkań. 15 września 1957 roku weterani, ich rodziny i przyjaciele zjechali się tam na oficjalne odsłonięcie Kapliczki Matki Boskiej Bolesnej. Od tego momentu spotkania na Wykusie stały się tradycją.

W latach 70. legenda „Ponurego” zaczęła się rozrastać. Przyczyniły się do tego m.in. książka Cezarego Chlebowskiego i ciągłe próby sprowadzenia prochów Komendanta do Polski. Przez kolejne lata na Wykus zjeżdżało się coraz więcej ludzi i – co najważniejsze – młode pokolenia, ciekawe i chętne do poznania prawdziwej historii. Na początku lat 80. młode harcerki i harcerze zaczęli spotykać się w bardziej zorganizowanej formie, robiąc Zloty Bratnich Drużyn.

Wydarzeniem przełomowym były uroczystości pogrzebowe „Ponurego” w 1988 roku. Wreszcie, po wielu latach prób, udało się sprowadzić jego prochy do Polski i zorganizować wielkie, trzydniowe uroczystości. Zjechało się na nie kilkadziesiąt tysięcy ludzi z kraju i zagranicy. Służbę pełniło 1700 harcerzy.

Pogrzeb ten utwierdził w przekonaniu kombatantów, że symboliczną pałeczkę w sztafecie pokoleń powinni przejąć właśnie oni. W 1996 roku podpisano porozumienie między Obwodem Świętokrzyskim ZHR a Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” – „Nurt”. Od tego momentu to harcerki i harcerze ZHR dbają o pamięć i kontynuowanie tradycji Armii Krajowej.

Jan Piwnik jest bardzo ważną postacią również dla Świętokrzyskiej Policji, która obrała go sobie za patrona. „Ponury”, jako aspirant Policji Państwowej, stał się dla nich wzorem do naśladowania. Każdego roku na uroczystościach wykusowych w czerwcu przyznawana jest Honorowa Policyjna Odznaka Zasługi im. „Ponurego” tym policjantom, którzy wyróżnili się swoją postawą w czasie służby.

Żołnierze Armii Krajowej stają się patronami wielu instytucji oraz organizacji. Tworzona 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła działania zmierzające do przyjęcia za swojego patrona mjr. cc Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”

W tym roku przypada wyjątkowa rocznica. Mija 30 lat od powrotu Komendanta w Góry Świętokrzyskie. W czasie tych trzydniowych uroczystości przypomnimy historię Zgrupowań oraz oddamy hołd ich żołnierzom – Bohaterom naszej Ojczyzny. Wydarzeniem towarzyszącym jest tradycyjny Zlot Bratnich Drużyn, organizowany przez harcerki i harcerzy z Obwodu Świętokrzyskiego ZHR.

Galeria zdjęć z pogrzebu Jana Piwnika „Ponurego”, udostępniona przez Stowarzyszenie Pamięci „Ponury–Nurt”:

wykus 2018 program
Program uroczystości Wykus 2018