Dziś bilety PKP drukuje się na miejscu, a można nawet kupić bilet w wersji cyfrowej. Starsi pasażerowie pociągów PKP pamiętają jednak na pewno półki pełne kartonikowych biletów znajdujące się w kasach biletowych na dworcu PKP w Skarżysku czy innych miastach.
Stare kolejowe bilety kartonikowe można dziś oglądać głównie na zdjęciach, posiadają je też kolekcjonerzy, ale całkiem sporo jest ich w Ekspozycji Historycznej Węzła PKP w Skarżysku-Kamiennej. To minimuzeum, które znajduje się w budynku dworca PKP.
Bilety i komposter, czyli urządzenia do datowania biletów, pokazywał harcerkom, które niedawno odwiedziły ekspozycję, jej kustosz Jerzy Stopa. O samych biletach mówiła natomiast Jadwiga Milczuszek, która w ciągu swojej ponad 30-letniej kariery zawodowej na kolei pracowała również na kasie. – Biletów kartonikowych trzeba było bardzo pilnować. Nie daj Boże, żeby zgubić taki bilet. Były za to kary – wspominała.
Bilety te wychodziły z użytku mniej więcej w latach 90. ubiegłego wieku. Zastąpiły je potem bilety drukowane na miejscu, jak choćby takie, jaki również pokazujemy. Drukarka do biletów PKP Avista i czyste blankiety również znajdują się w zasobach Ekspozycji Historycznej Węzła PKP.
Bilety kartonikowe zwane są również biletami Edmondsona od nazwiska wynalazcy – angielskiego urzędnika kolejowego Thomasa Edmondsona. Do użytku zostały wprowadzone w 1839 roku i oczywiście używane były nie tylko w Polsce.
Obecnie w Polsce, jak podaje Wikipedia, bilety kartonikowe, zgodne z historycznym wzorem, można spotkać na co dzień jedynie na muzealnej Kolei Wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, gdzie są normalnie obowiązującym typem biletu na przejazd pociągami rozkładowymi. Bilety Edmondsona są także wydawane okazjonalnie podczas imprez kolejowych organizowanych przez miłośników kolei.
Pamiętacie, drodzy Czytelnicy, takie bilety?