1 maja 1959 roku dokonano otwarcia szpitala w Skarżysku-Kamiennej w budynku, w którym mieści się on do dzisiaj.
Historia lecznictwa w Skarżysku-Kamiennej jest oczywiście znacznie dłuższa, niż 60 lat, które mijają w 2019 roku. Pierwsze placówki lecznicze, o których są jakiekolwiek informacje, działały już w czasie I wojny światowej.
Od tamtego czasu powstawało i kończyło działalność wiele takich placówek. W 20-leciu międzywojennym działały trzy rodzaje służby medycznej, pokrywającej się po części z istnieniem dużych pracodawców – kolejowej, fabrycznej i ogólnomiejskiej.
Pierwsze przymiarki do budowy szpitala były w 1922 roku, ale na planach się skończyło. Powrócono do nich w 1938 roku. Wówczas planowano wybudowanie aż trzech odrębnych szpitali: ogólnego, dziecięcego i zakaźnego. Te zamierzenia pokrzyżowała oczywiście wojna.
W pierwszych latach po wojnie z braku szpitala chorzy leczyli się głównie w Kielcach, Końskich i Starachowicach. Na terenie miasta działały przychodnie, m.in. kolejowa. Zanim powstał szpital, powstało pogotowie ratunkowe PCK.
Budowę obecnego szpitala rozpoczęto w 1953 roku. Wybudowany kompleks składał się z pięciu budynków, w tym budynku głównego szpitala na planie litery H. Obok niego postawiono budynki oddziału zakaźnego oraz prosektorium. Wybudowano także blok mieszkalny dla 15 rodzin.
Uroczystego otwarcia szpitala dokonano 1 maja 1959 roku. Co ciekawe, był to wówczas szpital miejski. Do dziś nad wejściem głównym widnieje napis, że jest to szpital miejski.
Na patrona szpitala wybrano Marię Skłodowską-Curie, ale pod uwagę brano również dr. Zundela Kahana, skarżyskiego lekarza pochodzenia żydowskiego, który zasłużył się dla rozwoju lecznictwa w naszym mieście.
W dniu otwarciu szpitala miał 242 łóżka. Zatrudniał wtedy 266 pracowników, w tym 30 lekarzy, 76 pielęgniarek oraz 10 położnych. Posiadał własną kuchnię, pralnię oraz szwalnię. Pierwszym dyrektorem został Włodzimierz Borawski.
Na początku działalności w szpitalu znajdowały się oddziały: chirurgii, wewnętrzny, położniczo-ginekologiczny, zakaźny, dziecięcy, noworodków, pracownia RTG, pracownia analityczna, apteka, gabinet dentystyczny, fizykoterapia oraz pododdziały laryngologii i okulistyki. W tym samym roku otwarto jeszcze punkt krwiodawstwa i pracownię serologiczną.
W 1973 roku utworzono Intensywny Oddział Opieki Medycznej (OIOM) i był on jednym z pierwszych w województwie. Szczyt pod względem liczby łóżek przypadł na lata 80. W 1980 roku łóżek było ponad czterysta.
Od listopada 1989 roku szpital jest samodzielnym Zakładałem Opieki Zdrowotnej (ZOZ). Obecnie organem nadzorującym szpital jest powiat skarżyski.
W 2014 roku obchodzono 55-lecie szpitala. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz filmu, który nakręcono specjalnie na tę okazję.
Źródła:
Biuletyn Informacyjny Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, nr 01/2014
Kronika Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej
Redakcja portalu ProSkarżysko dziękuje dyrekcji i działowi marketingu za udostępnienie informacji.