W kolejną, już 79. rocznicę, tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Skarżysku-Kamiennej i swój finał w lesie na Brzasku, mieszkańcy miasta oraz władze zebrali się przy mogile, aby uczcić pamięć pomordowanych.
W tym roku mija 79 lat od wydarzeń z czerwca 1940 roku, kiedy to Niemcy aresztowali, a następnie rozstrzelali na Brzasku mieszkańców Skarżyska, okolicznych miast i regionu.
Uroczystości rozpoczęły się polową mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Jerzego Karbownika. Przedstawiciele władz, posłanki Marzena Okła-Drewnowicz i Maria Zuba, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wicestarosta Skarżyski Anna Leżańska zwrócili się do zebranych z przemówieniami.
Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentował krótki program artystyczny z patriotycznymi wierszami piosenkami.
Na koniec, tradycyjnie, przedstawiciele władz, instytucji i form złożyli wiązanki, kwiaty i znicze na mogile.
Mogiła na Brzasku to miejsce straceń osób aresztowanych w ramach akcji eksterminacyjnej AB (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion – nadzwyczajna akcja pacyfikacyjna) skierowanej przede wszystkim w osoby najbardziej zaangażowane w działania przeciw okupantowi – członków organizacji podziemnych oraz przedstawicieli elity społecznej i intelektualnej. Dokładna liczba rozstrzelanych nie jest znana. Przyjętą liczbę 760 osób historycy uważają dziś za zawyżoną, co nie zmienia jednak faktu, że była to ogromna zbrodnia.
Wkrótce odbędzie się uroczystość w rocznicę aresztowań członków AK z Posadaja:
Zapraszamy na upamiętnienie ofiar i bohaterów II wojny światowej z Brzasku i z Posadaja