14 lutego upamiętniliśmy kilka rocznic ważnych dla Skarżyska-Kamiennej i Polski, mających związek z wydarzeniami II wojny światowej.
14 lutego kojarzy się powszechnie z walentynkami, ale dla nas Polaków i skarżyszczan to też dzień ważnych rocznic powiązanych z naszą tragiczną historią.
Mija kolejna rocznica tragicznych wydarzeń z 1940 roku, gdy w lesie na dzisiejszym osiedlu Bór w Skarżysku-Kamiennej rozstrzelano kilkuset patriotów, w tym mieszkańców naszego miasta. Wydarzenia miały miejsce od 12 do 14 (lub 16, wg innych źródeł) lutego.
Mimo pandemicznych obostrzeń rocznica wojennej egzekucji na Borze w Skarżysku-Kamiennej została uczczona. W tym roku nie było jednak uroczystości w zwyczajowej formie. Delegacje przedstawicieli instytucji i organizacji składały kwiaty na mogile o dowolnej porze.
Mróz i śnieg potęgowały dodatkowo wrażenie ogromu tragedii, jaka rozegrała się w tym miejscu już 81 lat temu. Tragedii, w której Skarżysko-Kamienna straciło kilkuset (oficjalnie mówi się o ok. 360 osobach) znamienitych obywateli.
Więcej o rozstrzelaniach na Borze w Skarżysku tutaj:
12 lutego 1940 – rozpoczęcie egzekucji w lesie na osiedlu Bór
Ten dzień to też rocznica utworzenia Armii Krajowej, która powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej.
To właśnie w szeregach Armii Krajowej walczył Antoni Heda-Szary, partyzant blisko związany z ziemią świętokrzyską i Skarżyskiem-Kamienną, który odszedł na wieczną wartę 14 lutego 2008 roku.
Antoni Heda-Szary został uhonorowany obeliskiem, który znajduje się przy rondzie, również nazwanym jego imieniem. Jest też honorowym obywatelem Skarżyska.
Władze miasta i powiatu złożyły kwiaty pod miejscem upamiętnienia bohaterskiego dowódcy partyzanckiego.