Tego dnia w Skarżysku: 13 września 1976 Ryszard Szurkowski wygrywa w Skarżysku. Wygrywa etap, wyścig i… samochód!

2250
Ryszard Szurkowski w Skarżysku
Ryszard Szurkowski wśród pracowników Mesko; fot. dzięki uprzejmości Tomasza Wąsowskiego
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ryszard Szurkowski – nieżyjący już, niestety, kolarz legenda. Wygrywał mnóstwo wyścigów. Również w Skarżysku. W 1976 roku zajął pierwsze miejsce w Wyścigu Szlakami Budowy Socjalizmu. Wygrał nie tylko wyścig…

Ryszarda Szurkowskiego zna chyba każdy starszy Polak. Nie tylko fan sportu czy nawet samego kolarstwa, ale każdy. W siermiężnych czasach PRL-u sukcesy Ryszarda Szurkowskiego rozjaśniały Polakom tamtą szarą rzeczywistość. Jego zwycięstwa pokazywały, że i u nas można.

W tamtych czasach Skarżysko, głównie za sprawą prężnie działającej sekcji kolarskiej w Granacie Skarżysko, również liczyło się na kolarskiej mapie Polski. Skarżysko znalazło się więc również, i to nie raz, na kolarskiej trasie Ryszarda Szurkowskiego. Najpierw bywał u nas często, ponieważ służył w wojsku w Radomiu. Potem wracał niejednokrotnie.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jeden taki raz miał miejsce 13 września 1976 roku. Odbywała się wtedy impreza kolarska o charakterystycznej dla ówczesnej epoki nazwie – Wyścig Szlakami Budowy Socjalizmu.

Wyścig składał się z trzech etapów. Pierwszy odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim, drugi w Starachowicach, a trzeci, ostatni, właśnie w Skarżysku-Kamiennej, 13 września 1976 roku. W naszym mieście rozegrano nocne kryterium. Ryszard Szurkowski wygrał wszystkie trzy etapy i cały wyścig. Nagrodą główną był w nim Fiat 126p.

Przeczytaj również o innej dużej imprezie kolarskiej w Skarżysku – Tour de Pologne:

Tego dnia w Skarżysku – 13 września 1990 roku finiszował u nas etap Tour de Pologne. Kolarze pojechali… w maliny

Niestety, nie mamy z tego wydarzenia zdjęć, ale mamy wycinek prasowy z Echa Dnia. Czytamy w nim między innymi:

Wyścig Szlakami Budowli Socjalizmu.

Ryszard Szurkowski triumfatorem kryterium w Skarżysku i całego wyścigu

Wczoraj w Skarżysku odbyło się trzecie i ostatnie uliczne kryterium kolarskiego wyścigu Szlakami Budowli Socjalizmu. Kolarze mieli do przejechania dystans 60 km na okrężnej trasie. Tak jak w poprzednich dwóch kryteriach w Ostrowcu i Starachowicach, i tym razem zdecydowane zwycięstwo odniósł Ryszard Szurkowski.

Wyścig Szlakami Budowli Socjalizmu. Ryszard Szurkowski triumfatorem kryterium w Skarżysku i całego wyścigu; Echo Dnia nr 207/1976

Pojawienie się w Skarżysku-Kamiennej kogoś takiego jak Ryszard Szurkowski nie mogło przejść bez echa. Świetny kolarz miał wtedy już za sobą wielkie sukcesy, w tym mistrzostwo świata oraz zwycięstwa w Wyścigu Pokoju, i był bożyszczem Polaków, w szczególności młodzieży. Do niej zaliczał się wtedy znany skarżyski przyrodnik, były nauczyciel w I LO w Skarżysku, Andrzej Staśkowiak. Podzielił się z nami wspomnieniem z tego dnia.

Szurkowski był wtedy naszym kolarskim idolem. Dopingowaliśmy go w wyścigu pokoju i innych startach. Ktoś powiedział, że ma być wyścig w Skarżysku to, jak to z chłopakami z ulicy, poszliśmy i oglądaliśmy. Dużo ludzi było. Nie było wtedy wielu rozrywek jak dzisiaj. Z tego, co pamiętam, to poszliśmy gdzieś w okolice MCK. Wzrost mi pozwalał na to, że nie musiałem stać w pierwszym rzędzie, tylko nad głowami ludzi obserwowałem przejazd kolarzy. Wszyscy się cieszyliśmy, że widzieliśmy Szurkowskiego.Andrzej Staśkowiak

Przeczytaj również:

Ze Skarżyska po medal na igrzyskach! Daria Pikulik, wicemistrzyni olimpijska, spotkała się mieszkańcami naszego miasta

O tym wydarzeniu poinformował nas Ireneusz Różycki z Warszawy, który również brał w nim udział. On też do Skarżyska wrócił po latach, ale już nie na rowerze, ale z rowerami. Działa bowiem w warszawskim stowarzyszeniu Velo Classic Poland, które pokazało swoje zabytkowe rowerowe cudeńka podczas Mistrzostw Polski Pumptrack 2022 rozegranych w Skarżysku.

Ireneusz Różycki

Ryszard Szurkowski, jak wspomnieliśmy wcześniej, bywał w Skarżysku częściej. W 1972 roku kolarz był gościem balu zorganizowanego dla sportowców Zakładów Metalowych, o czym wspomina Jerzy Stępień, również miłośnik kolarstwa, członek Skarżyskiego Towarzystwa Cyklistów.

Ryszard Szurkowski naszą imprezę zaszczycił jako zwycięzca plebiscytu Przeglądu Sportowego na Sportowca Roku 1971. Potem miałem to szczęście, że spotykałem go wielokrotnie.Jerzy Stępień
Ryszard Szurkowski w Skarżysku
Ryszard Szurkowski wśród pracowników Mesko; fot. dzięki uprzejmości Tomasza Wąsowskiego

Świetny kolarz był w Skarżysku też już po zakończeniu kariery. Był jedną z gwiazd polskiego sportu, które licznie odwiedzały Półmaraton Wtórpol. W 2005 roku był na Rejowie i dopingował biegaczy, a ci wraz z kibicami potem tłumnie ruszyli po wspólne zdjęcia i autografy.

Od organizatora tej imprezy Tomasza Wąsowskiego otrzymaliśmy archiwalne zdjęcia.

Ryszard Szurkowski wielokrotnie jeszcze bywał w naszym regionie i nie odmawiał wspólnego zdjęcia czy zamieniania kilku słów.

Miałem to szczęście przejechać obok niego wiele kilometrów podczas otwarcia trasy Green Velo w Świętokrzyskiem. Rozmawialiśmy cały czas i cudownie nam się rozmawiało.Ryszard Niemiec, były trener łucznictwa w Olimpii Suchedniów:
Ryszard Szurkowski z lewej. Ryszard Niemiec w środku; fot. dzięki uprzejmości Ryszarda Niemca

Gdy Ryszard Szurkowski w 2018 roku uległ ciężkiemu wypadkowi podczas wyścigu weteranów i wymagał rehabilitacji, Skarżysko ruszyło z pomocą. Wpływy z pierwszego Balu Miłośników Sportu, którego organizatorem również był Tomasz Wąsowski, zasiliły konto kolarza.

Gośćmi balu charytatywnego dla Ryszarda Szurkowskiego byli m.in. również niegdyś świetny kolarz Czesław Lang (pierwszy z prawej) oraz były lekkoatleta, skoczek wzwyż Jacek Wszoła (z prawej). W środku Jacek Bieda, prowadzący imprezę

Niestety, Ryszard Szurkowski, choć dzielnie walczył, z tym przeciwnikiem przegrał. Zmarł 1 lutego 2021 roku. Miał 75 lat.

Ryszarda Szurkowskiego wspomina skarżyski dziennikarz Piotr Stańczak na swojej stronie „Na biało czerwonym szlaku”:

https://www.nabialoczerwonym.com/2024/02/moje-spotkanie-z-mistrzem-ryszardem.html