Droga Żelazna Iwangrodzko-Dąbrowska, czyli linia kolejowa z Dęblina do Dąbrowy Górniczej, z odnogami na Bodzechów i Koluszki, w 2025 roku obchodzi 140. rocznicę uruchomienia. To bardzo ważna inwestycja dla miast leżących na jej szlaku, również dla Skarżyska-Kamiennej, dlatego jubileusz będzie odpowiednio bogaty w wydarzenia. Również w Skarżysku.
Styczeń 1885 roku przyniósł wydarzenie, bez którego Skarżysko nie byłoby takie, jakim jest. Być może nigdy nie zostałoby miastem, a jeśli nawet, to dużo mniejszym, a już na pewno nie rozwijałoby się tak szybko, jak to miało miejsce w początkach XX wieku. Trudno to dziś oszacować, ale jednemu nie można zaprzeczyć. Poprowadzona przez wówczas jeszcze wieś Kamienną kolej dała wiele korzyści, dzięki czemu dziś możemy mówić o Skarżysku jako Mieście Kolejarzy. Dała również innym miastom znajdującym się na trasie Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej.
Tutaj pisaliśmy o uruchomieniu Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej w 2025 roku:
Pierwsze pociągi przejechały nią 25 stycznia 1885 roku i dlatego jeszcze w styczniu tego, jubileuszowego, roku odbędą się pierwsze wydarzenia tę rocznicę przypominające i uświetniające.
Obchody rocznicy 140-lecia DŻID będą trwały cały rok. Ponieważ Skarżysko to jeden z najważniejszych przystanków na trasie, więc i nasze miasto będzie miało duży wkład w program wydarzeń. Dużo się będzie u nas działo, a wśród organizatorów są też osoby i instytucje ze Skarżyska – Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna oraz Fundacja Wczoraj dla jutra.
Marcin Medyński, prezes PTH Skarżysko, który jest także prezesem niedawno powołanej Fundacji Pamięci Jana Blocha, zapowiada, że jubileuszowe wydarzenia będą trwać cały rok. Będą bardzo różne i będą się odbywać w wielu miastach na trasie DŻID. Największe dziś z tych miast to między innymi: Dęblin, Pionki (dawniej Zagożdżon), Radom, Skarżysko-Kamienna (na początku jako stacja Bzin), Suchedniów, Kielce, Olkusz i Dąbrowa Górnicza.
Oto co między innymi czeka nas w ramach 140-lecia DŻID:
- konferencja inaugurująca obchody – więcej szczegółów poniżej
- odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Blocha na placu przed dworcem PKP w Skarżysku, który to plac nazwano jego imieniem – szczegóły poniżej
- uhonorowanie Jana Blocha nadaniem honorowego obywatelstwa Radomia oraz patronatu nad dworcem kolejowym w Radomiu
- koncerty muzyki związanej z kolejnictwem
- objazdowa wystawa o historii DŻID w miastach na jej trasie
- przejazdy zabytkowym pociągiem w czerwcu 2025 r. – na trasie Dęblin–Skarżysko oraz Dąbrowa Górnicza–Skarżysko
- 2. Ogólnopolski Kongres Kolejowy w Skarżysku
- wydanie monografii o DŻID na bazie pracy doktorskiej dra Macieja Cichonia
- wydanie rocznika PTH Skarżysko „Z dziejów regionu i miasta”, zdominowanego przez tematy kolejowe
- spotkania o tematyce historycznej
Jak dodaje Marcin Medyński, wydarzeń może być więcej, a tym samym program obchodów rocznicowych bogatszy. Potwierdza te słowa Marcin Janakowski, jednocześnie zapraszając samorządy, instytucje oraz zainteresowanych do współpracy.
Konferencja na 140-lecie DŻID w Radomiu
Jako że Radom to jedno z największych miast na trasie Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej, a z Radomia pochodził Jan Gotlib (Gottlieb) Bloch, przedsiębiorca i inwestor DŻID, to właśnie w tym mieście odbędzie się wydarzenie inaugurujące jubileusz 140-lecia.
W piątek 24 stycznia 2025 roku odbędzie się tam konferencja „140 lat Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. 1885–2025”.
Program konferencji na inaugurację 140-lecia DŻID:
- Radomianin Jan Bloch – dr Adam Duszyk, historyk, Radny Rady Miejskiej w Radomiu
- Rzut historyczny na Drogę Żelazną Iwangrodzko-Dąbrowską – dr Maciej Cichoń
- Kolej i przemysł, sprawy nierozłączne – Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach
- Władysław Szulc – urzędnik radomskiej DOKP, malarz widoków miast polskich – Paweł Puton, Resursa Obywatelska
- Zabytkowe obiekty inżynieryjne – dziedzictwo kultury technicznej, sposób zachowania, prezentacja obiektów lub reliktów – Michał Fludziński, Stacja Muzeum
- Obchody 140-lecia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej – dr Marcin Janakowski, Fundacja Wczoraj Dla Jutra
Konferencję poprowadzą: Marcin Medyński, prezes Fundacji Pamięci Jana Blocha, i Filip Chrzanowski, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Stacji Muzeum. Podczas konferencji poznamy też komitet obchodów jubileuszu DŻID.
Konferencja „140 lat Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. 1885–2025” odbędzie się w piątek 24 stycznia 2025 roku o godz. 19.00 w Resursie Obywatelskiej przy ul. Malczewskiego 16 w Radomiu.
Wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Odsłonięcie tablicy Jana Blocha w Skarżysku
Następnego dnia, w sobotę 25 stycznia 2025 r. odbędzie się kolejne wydarzenie wpisujące się w obchody 140-lecia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. Tego dnia nastąpi odsłonięcie tablicy Jana Blocha, która znajduje się przy skarżyskim dworcu kolejowym, który już od zeszłego roku nosi imię właśnie Jana Blocha.
Tak się też składa, że 25 stycznia to dzień dla Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej, jak i dla samego Skarżyska wyjątkowy. To właśnie tego dnia, w 1885 roku, oficjalnie otwarto DŻID. Odsłonięcie tablicy zbiegnie się wiec co do dnia z rocznicą otwarcia DŻID.
Na placu przed dworcem jest już tabliczka informująca, że jest to Plac im. Jana Blocha, a teraz stanęła tam dodatkowo duża tablica przybliżająca postać i życiorys tego ważnego dla Skarżyska-Kamiennej człowieka, którego można z powodzeniem zaliczyć do ojców-założycieli Skarżyska.
W 2024 roku w tym samym miejscu odbyły się „chrzciny” placu. Tutaj relacjonowaliśmy to wydarzenie:
Odsłonięcie tablicy rozpocznie się o godz. 11.00.
Zapraszamy!