Lucyna Kozłowska, mistrzyni świętokrzyskiej wycinanki, poprowadziła warsztaty połączone z wernisażem wystawy. Wszystko odbyło się w jeden wieczór w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej z okazji Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Świętokrzyskie wycinanki autorstwa Lucyny Kozłowskiej zna już nie tylko Skarżysko i całe Świętokrzyskie. Za każdym razem, gdy artystka spotyka się miłośnikami tej formy sztuki, zazwyczaj ma ze sobą nożyczki i zdradza nieco swojego warsztatu.
Tym razem zdradziła go wyjątkowo dużo, ponieważ poprowadziła warsztaty, a nosiły one tytuł „Graficzna interpretacja słowa mówionego. Wycinanka świętokrzyska”. Odbyły się one 25 października 2024 roku w ramach regionalnych obchodów I Międzynarodowego Dnia Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Warsztaty zakończyły się wernisażem wystawy.
Jednym z istotnych elementów świętokrzyskiego dziedzictwa kulturowego jest właśnie świętokrzyska wycinanka. Właśnie dzięki pasji i niestrudzonemu wysiłkowi Lucyny Kozłowskiej ma się ona dobrze. Jej dzieła można oglądać okresowo w różnych miejscach regionu, a na stałe między innymi w Parku Legend w Nowej Słupi, gdzie są pokazane w niezwykłej, bo podświetlanej formie i do tego w dużym formacie.
Podczas warsztatów Lucyna Kozłowska uczyła nie tylko, jak robić wycinanki, ale też, jak za pomocą takiej formy artystycznej wyrażać to, co chce się przekazać. Nożyczki poszły więc w ruch! Wycinali nie tylko dorośli, ale też dzieci, więc wygląda na to, że wycinanka świętokrzyska ma przed sobą bezpieczną przyszłość.
W warsztatach, z ramienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa, udział wzięła archeolożka dr Nina Glińska, która wygłosiła prelekcję pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie? Wycinanka świętokrzyska i jej znaczenie w tradycji regionalnej w kontekście krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.
Po warsztatach przyszła pora na kolejne spotkanie z wycinankami. Otwarto wernisaż wystawy wycinanek Lucyny Kozłowskiej.
Cześć zdjęć pochodzi z archiwum Lucyny Kozłowskiej.