Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jerzy Stopa, kiedyś radny miejski, a obecnie prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego, zaproponował na ostatniej sesji rady miasta utworzenie Białej Księgi – zbioru biogramów osób, które zasłużyły się w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Jak proponuje Jerzy Stopa, Biała Księga miałaby być zbiorem życiorysów i dokonań osób ze Skarżyska i okolic, które przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj wolności i niezawisłości. Obejmowałaby okres od czasów wojennych, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego. – Chciałbym, aby znaleźli się w niej mieszkańcy Skarżyska i okolic, którzy mają znaczący wkład w obronność i odzyskanie wolności, i którzy wykazali się patriotyzmem. Część z nich już odeszła, a ci którzy żyją – żyją w zapomnieniu. Oni się nie upominają i o nich też nikt się nie upomina. O tych ludziach nie można zapomnieć – powiedział Jerzy Stopa.

Dokument miałby mieć formę księgi pamiątkowej, być może zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. – Byłby to zbiór biogramów, dosłownie kilkuzdaniowych wzbogaconych o zdjęcia. O jej zawartości mogłaby decydować społeczna kapituła złożona z osób represjonowanych i władz miasta – dodał.

Jerzy Stopa
REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pomysł spotkał się z przychylnością władz. Prezydent Konrad Krönig zasugerował, że najodpowiedniejszą instytucją do zajęcia się tym tematem będzie Muzeum im. Orła Białego. Obecna na sesji Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum, również przychylnie odniosła się do pomysłu. – Myślę, że muzeum jest bardzo dobrym miejscem na tego typu inicjatywę. Będziemy się konsultować w tej sprawie z urzędem miasta – powiedziała.

Jerzy Stopa nie krył radości z takiego obrotu sprawy. – Bardzo się ucieszyłem, że prezydent Krönig tak przychylnie, po ludzku, odniósł się do mojego pomysłu. Mam nadzieję, że dojdzie do jego realizacji i ludzie, którzy zasłużyli się dla Skarżyska i innych ludzi, będą w ten sposób wyróżnieni – powiedział.

Jak dodał Jerzy Stopa, stowarzyszenie, któremu przewodzi, odznaczyło krzyżem wolności już 14 osób, które miały swój wkład w walce o odzyskanie niepodległości przez Polskę.