Wizerunek ks. prof. Włodzimierza Sedlaka na elewacji Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skarżysku-Kamiennej
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Uroczystym otwarciem zainicjowano ponowną działalność filii biblioteki publicznej przy ul. Towarowej. Dla uczestników wystąpiła piosenkarka Anna Jurksztowicz.

Kilkumiesięczny remont dobiegł końca i filia Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Towarowej znów zaprasza czytelników w swoje progi. W czwartek odbyło się uroczyste otwarcie.

Gości przywitała Iwona Kowaleska, dyrektor biblioteki. Przybliżyła historię budynku, który z biegiem czasu coraz bardziej domagała się remontu. Na potrzeby biblioteki został przekazany w 1990 roku.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

– Budynek przezywał wzloty i upadki. W 2010 roku wykonaliśmy remont pierwszego piętra, ale zawsze czuliśmy niedosyt. W 2018 roku zdobyliśmy upragnione dofinansowanie, o które przez lata się staraliśmy – mówiła dyrektor.

Biblioteka publiczna przed i po remoncie:

biblioteka publiczna skarzysko przed remontem
biblioteka publiczna skarzysko po remoncie

Dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do uskutecznienia starań o remont. Władzom miasta wyraziła wdzięczność za wkład finansowy. Szczególnie gorąco dziękowała bibliotekarzom, dla których czas remontu był czasem wyjątkowo ciężkim.

Goście gratulowali nowej jakości w bibliotece. Byli wśród nich m.in. europoseł Adam Jarubas, przewodniczący sejmiku świętokrzyskiego Andrzej Pruś, prezydent Konrad Krönig, członkowie zarządu powiatu Katarzyna Bilska i Adam Ciok, radny miejski Jerzy Stopa, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Andrzej Dąbrowski oraz dyrektorzy skarżyskich szkół. Większość gości sprezentował bibliotece książki, a zarząd powiatu wkrótce zasili je książkami o wartości tysiąca złotych.

Uroczyste otwarcie biblioteki uświetnił występ piosenkarki Anny Jurksztowicz z zespołem. Wokalistka zaśpiewała przeboje, z których jest świetnie znana, przeplatając je coverami.

Prace remontowe w budynku biblioteki rozpoczęły się wiosną 2019 roku. Najwięcej zmian jest na parterze, a główna modyfikacja to większa niż dotychczas sala, gdzie będą odbywać się rozmaite spotkania. Stało się to możliwe dzięki przeniesieniu czytelni dla dorosłych na piętro.

Od nowa zagospodarowano piwnicę. Budynek zyskał też gustowną elewację z wizerunkiem patrona biblioteki księdza profesora Włodzimierza Sedlaka. Koszt remontu to ponad milion złotych.

W budynku biblioteki przy ul. Towarowej wykonane zostały m.in.:

  • zmiana rozkładu pomieszczeń
  • wymiana drzwi
  • docieplenie elewacji
  • wymiana instalacji
  • dostosowanie budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych – przy wejściu jest winda, a na piętro osoby niepełnosprawne dostaną się z pomocą schodołazu
  • zmiana sposobu ogrzewania z węglowego na gazowy

Zobacz więcej zdjęć biblioteki:

Remont biblioteki na finiszu. Bibliotekarze już układają książki i wkrótce otwarcie!

 

Skarżyscy czytelnicy korzystający z biblioteki z pewnością z radością powitaliby również zmianę, jeśli chodzi o filię przy ul. Sezamkowej. Jak zapewne większość skarżyszczan wie, mieści się ona w podpiwniczeniu Szkoły Podstawowej nr 13. Wielu z nich pamięta i nie może odżałować pierwszej jej siedziby przy ul. Sokolej.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

1 KOMENTARZ

  1. Biblioteka od czasów transformacji ustrojowej była spychana w naszym mieście na margines, dostając coraz mniejsze pomieszczenia. Oby ten remont był przełomem, chociaż na zdrowy umysł, skoro było tam ciasno przed remontem, to o ile można było powiększyć powierzchnię, kosztem pomieszczeń biurowych. Za chwilę znów będzie za ciasno….

Comments are closed.