Zimowe ferie z książkami, grami i komputerami w bibliotece publicznej

1310
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku-Kamiennej przygotowała dla swoich młodych czytelników bogatą ofertę zajęć na okres ferii zimowych.

Tradycyjnie w obu filiach odbyły się zajęcia bazujące na lekturach. W filii nr 1 zorganizowane one były w oparciu o serię książek Agnieszki Zimnowodzkiej „Humorki”, a w filii nr 2 inspirowane książkami o małej podróżniczce – reporterce Neli.

Nie zabrakło też zajęć plastycznych, zabaw logicznych, zagadek, łamigłówek i gier planszowych. Dodatkowo Filia nr 2 rozszerzyła swoją ofertę o zajęcia z wykorzystaniem technologii informacyjnej. W ogólnodostępnych darmowych programach graficznych uczestnicy zajęć bibliotecznych przy ul. Sezamkowej uczyli się tworzyć plakaty i wykonywać animowane rysunki zwane gifami, głównie o tematyce zimowej.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W drugim tygodniu ferii filia nr 2 zorganizowała zajęcia na bazie projektu edukacyjnego prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Fundację Orange, w ramach programu „Dziecko w sieci”.

Tematem zajęć było bezpieczeństwo dzieci online oraz profilaktyka zagrożeń wobec dzieci w internecie. Młodzi czytelnicy filii uczulani byli na najczęściej występujące zagrożenia takie jak zawieranie znajomości online, umieszczanie zdjęć w internecie, hejt, cyberprzemoc, uzależnienie od nadmiernego korzystania z internetu i inne.

Na zajęciach wykorzystano interaktywne materiały pokazujące przygody Sieciaków, czyli dzieci posiadających specjalne zdolności do walki z internetowymi zagrożeniami, które walczą z Sieciuchami – reprezentantami ciemnej strony internetu i odpowiedzialnymi za zagrożenia w sieci. Uczestnicy zajęć uczyli się rozpoznawać i tworzyli gify z Kłamaczem, Kradziejem, Bełkotem i Śmieciuchem, których w nadmiarze można spotkać na różnych serwisach w internecie.

Zajęcia „Dziecko w sieci” były pierwszym etapem programu na rzecz bezpiecznego dostępu do zasobów internetowych, do którego przystąpiła biblioteka publiczna w Skarżysku, włączając się tym samym w organizowany w Polsce od 2005 r. przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), Dzień Bezpiecznego Internetu.

Hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) „Działajmy razem”, który zaplanowano na 5 lutego, podkreśla znaczenie zaangażowania się różnych grup społecznych w promowanie bezpieczeństwa, tolerancji i kultury zrozumienia w sieci.

 

Zdjęcia: Pwoaitowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku-Kamiennej

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to