REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Zapraszamy na coroczne uroczystości w rocznicę rozstrzelania mieszkańców Skarżyska-Kamiennej oraz regionu w lesie na osiedlu Bór.

Zapraszamy na uroczystości na Borze w 2020 roku:

W 80. rocznicę tragicznych wydarzeń na Borze – zapraszamy na uroczystości

Relacja z wydarzenia:

Oddaliśmy hołd rozstrzelanym na Borze

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

W tym roku mija 79 lat od tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Borze. Uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę 10 lutego 2019 r. Rozpoczną się mszą świętą w kościele na Borze, po której uczestnicy przejdą na mogiłę.

Program uroczystości na Borze:

  • 11.00 – msza święta w intencji pomordowanych mieszkańców Skarżyska-Kamiennej w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  • 12.15 – przemarsz na mogiłę
  • 12.30 – uroczystości przy mogile: hymn państwowy, modlitwa za zmarłych, wystąpienie prezydenta Konrada Kröniga, złożenie wiązanek kwiatów
  • 13.15 – zakończenie uroczystości

Na uroczystości będzie można dojechać dwoma autobusami, które będą jechały według poniższego rozkładu:

  • 10.00 wyjazd z Dolnej Kamiennej (Łyżwy), trasa będzie prowadziła ulicami: 1 Maja, 11 Listopada, Legionów, Niepodległości, Dworzec PKP, Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Paryska, Krakowska na Bór.
  • 10.20 wyjazd z dworca PKP i dalej: ul. Sokola, Armii Krajowej, Norwida, Metalowców, Legionów, Krakowska na Bór.

Oba autobusy po uroczystości będą wracały tymi samymi trasami.

Do udziału w uroczystościach zapraszają: prezydent Skarżyska-Kamiennej Konrad Krönig, przewodniczący Rady Miasta Leszek Golik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku Niemcy aresztowali w Skarżysku ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych na Borze pomiędzy 12 a 16 lutego. Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja elity społecznej i intelektualnej Skarżyska.