REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zapraszamy na uroczystości rocznicowe, które odbędą się przy mogile w lesie na Brzasku. Spoczywa tam 760 osób rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

29 czerwca minie 77 lat od tragicznych wydarzeń, do jakich doszło na Brzasku. Jak co roku, zapraszamy mieszkańców do oddania hołdu ofiarom. Uroczystości odbędą się 25 czerwca 2017 r. (niedziela) o godz. 14.30 przy mogile.

Program uroczystości:

  • msza święta polowa
  • przemówienia okolicznościowe
  • montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 1
  • złożenie kwiatów i wiązanek
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Organizatorzy przygotowali dla uczestników uroczystości bezpłatny dojazd autokarem. Odjazd o godz. 13.30 i przejazd ulicami: Łyżwy – 1 Maja – Dworzec PKP – Sokola – Wiejska – Armii Krajowej – Piłsudskiego – Norwida – Metalowców – Legionów – Brzask. Po uroczystościach powrót tą samą trasą.

Egzekucja w lesie Brzask  została przeprowadzona przez okupantów niemieckich 29 czerwca 1940 r. Funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali ok. 760 osób. Na miejsce egzekucji ofiary dowożone były ze skarżyskich szkół nr 1 i nr 2 zamienionych na tymczasowe więzienia, a także bezpośrednio z więzienia w Kielcach.

W gronie zamordowanych znaleźli się m.in. członkowie polskich organizacji podziemnych oraz przedstawiciele elity społecznej i intelektualnej z terenów przedwojennego województwa kieleckiego, aresztowani w ramach tzw. Akcji AB. Zbrodnia na Brzasku była największą egzekucją przeprowadzoną na Kielecczyźnie w okresie okupacji niemieckiej.

Brzask Skarżysko - rocznica egzekucji polskich patriotów

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to