Dla biedronek, pszczół, trzmieli… Domki dla owadów stanęły na skwerach w Skarżysku

250
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Domki dla owadów to nowe obiekty małej architektury, jakie zostały ustawione na mieście. To inicjatywa Ogrodnika Miejskiego w Skarżysku

Całkiem niedawno informowaliśmy, że w Skarżysku pojawiły się dwie nowe biblioteczki plenerowe. To gabloty, w których można zostawiać książki, i skąd można je zabierać. Mają one kształt domków z daszkiem.

Czytajmy i dzielmy się książkami! Przybywa biblioteczek plenerowych w Skarżysku

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Bardzo podobne konstrukcje pojawiły się kilka dni temu również w dwóch miejscach. Też mają kształt domków, ale też są domkami dosłownie – dla owadów.

Domki dla owadów, które zwane są też hotelami dla owadów, to konstrukcje z drewna, które mogą stanowić lokum dla różnych owadów, na przykład, biedronki, pszczoły murarki czy trzmiela.

Domki dla owadów stanęły na dwóch skwerach:

  • na Skwerze Bzińskim na osiedlu Zachodnie, czyli tam, gdzie kiedyś stał czołg
  • na skwerze na osiedlu Milica, zwanym potocznie „Okęciem”, czyli tam, gdzie z kiedyś z kolei stał samolot

Oba te skwery zostały w 2023 roku odnowione. Posadzono tam wiele roślin kwitnących, więc Ogrodnik Miejski liczy, że wpłynie to na obecność owadów i obopólne korzyści. A trzeba wiedzieć, że populacja wielu owadów maleje, między innymi ze względu na chemiczny oprysk pól.

Owadzie domki będą więc nie tylko sprzyjać ich mieszkańcom, ale mogą też stanowić obiekt do obserwacji i podpatrywania, jak żyją pożyteczne dla nas owady.

Na razie są dwa, ale niewykluczone, że będzie więcej. O ile przypadną do gustu mieszkańcom – mieszkańcom latającym oraz mieszkańcom naszego miasta.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to