Czytajmy i dzielmy się książkami! Przybywa biblioteczek plenerowych w Skarżysku

942
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Nowe biblioteczki plenerowe pojawiły się w ostatnim czasie w Skarżysku-Kamiennej. Można więc czytać bez potrzeby wypożyczania książki z biblioteki i też zupełnie za darmo!

Wszem wobec słychać narzekania, że Polacy czytają mało książek. Tak regularnie informują media. Jak podaje Biblioteka Narodowa, która prowadzi badanie czytelnictwa w naszym kraju, 43% Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę. Dodaje przy tym, że to wzrost o 9 punktów procentowych, najwięcej od 10 lat. Czy to dużo?

Czy do dalszych wzrostów przyczynią się mieszkańcy Skarżyska? Mogą to zrobić zupełnie bezpłatnie i to nie tylko dzięki bibliotekom – publicznej, pedagogicznej czy bibliotekom szkolnym. Kilka lat temu w kilku miejscach Skarżyska stanęły półki, z których można brać książki w ramach bookcrossingu, czyli formy pożyczania, ale bez formalności takich jak w bibliotekach.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Teraz do tych miejsc dołączają biblioteczki pod chmurką, również działające na zasadach podobnych do bookcrossingu, choć książki nie są oznaczone żadnymi naklejkami czy pieczęciami. W ostatnich dniach na ulicach Skarżyska pojawiły się dwie nowe. Skarżyszczanie mają więc ułatwione zadanie, ponieważ coraz łatwiej jest sięgnąć po książkę.

Biblioteczki na Milicy, na Borze, na skateparku

Jedna z nich jest na odnowionym w zeszłym roku skwerze na Milicy w pobliżu ronda WOŚP, czyli tam, gdzie kiedyś stał samolot. Samolotu już dawno nie ma, ale za to teraz jest tam właśnie biblioteczka plenerowa. Znalazła się tam z inicjatywy Leszka Golika, skarżyskiego samorządowca, a została zainstalowana 23 kwietnia, czyli dokładnie w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zaopiekował się nią Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

Druga z nowych biblioteczek stanęła kilka dni temu na osiedlu Bór, na skwerze im. Grzegorza Łapaja. Tym samym w tym miejscu to już druga taka „DoBorowa Biblioteczka”, obie postawione z inicjatywy Rady Osiedla Bór. Tuż obok nie brak miejsc do czytania – są tam między inny hamaki i szezlongi.

Półka na książki stoi też od niedawna na skateparku w Skarżysku. Użytkownicy tego miejsca raczej nie udają się tam, aby czytać, ale po książkę mogą sięgnąć na przykład pilnujący swoich pociech rodzice i opiekunowie.

Biblioteczka na skateparku

Czytajmy i dzielmy się książkami!

Zresztą, książek z biblioteczek plenerowych nie trzeba czytać na miejscu, choć zostały one zlokalizowane w sprzyjających temu kameralnych miejscach. Jak najbardziej można je brać ze sobą i nawet nie trzeba zwracać, choć to akurat jest zalecane. Można również, i to jest jak najbardziej wskazane, zostawić tam książki z własnej biblioteki. Książki bardzo lubią otrzymywać drugie i kolejne życia.

W biblioteczkach plenerowych można znaleźć książki o bardzo różnej tematyce, z różnych gatunków. Są powieści polskich i zagranicznych autorów, poradniki czy książki dla dzieci. Jest szansa utrafić nawet absolutne światowe bestsellery. Są też oczywiście książki związane ze Skarżyskiem i regionem oraz książki autorstwa skarżyszczan i mieszkańców regionu, jak choćby tomiki poezji Katarzyny Jezierskiej oraz Tomasza Zubińskiego.

Od nas dla Was, drodzy mole książkowi, a szczególnie miłośnicy naszego miasta w biblioteczce na Milicy czeka książka „Młodość w Skarżysku”, którą napisał skarżyszczanin Ryszard Tomtas, a którą otrzymaliśmy od wydawcy, czyli Piotra Goszczyckiego. Już możemy zdradzić, że prace nad drugą częścią opisującą dalsze losy mieszkającego obecnie w USA Ryszarda Tomtasa trwają.

Ryszard Tomtas, skarżyszczanin, autor książki „Młodość w Skarżysku”, opowiadał o życiu w naszym mieście i w USA

Zachęcamy do korzystania z bookcrossingowych biblioteczek plenerowych w Skarżysku! Do czytania o dzielenia się książkami!

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to