„Rockefeller czyściłby mu buty…”. Jan Bloch ma tablicę przed dworcem kolejowym w Skarżysku

130
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Jan Bloch w zeszłym roku został uhonorowany patronatem placu przed dworcem kolejowym w Skarżysku-Kamiennej. W 2025 roku odsłonięto tablicę z informacją tym ważnym dla naszego miasta człowieku. Człowiekiem, którego można nazwać ojcem-założycielem Skarżyska. Stało się to dokładnie w 140. rocznicę uruchomienia linii kolejowej biegnącej przez nasze miasto – Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. W 2025 roku obchodzone jest 140-lecie tej linii kolejowej.

Dokładnie 140 lat temu – 25 stycznia 1885 roku uroczyście otwarto Drogę Żelazną Iwangrodzko-Dąbrowską, linię kolejową biegnącą z Dęblina (wtedy Iwangrodu) do Dąbrowy Górniczej.

Tutaj pisaliśmy o tym ważnym dla Skarżyska wydarzeniu:

25 stycznia 1885 – otwarcie Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. Bez niej nie byłoby Skarżyska, jakie mamy

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Dokładnie w 140. rocznicę tego ważnego dla naszego miasta wydarzenia, przed dworcem kolejowym w Skarżysku odsłonięto tablicę z wizerunkiem i informacją o Janie Blochu. To on stał za tą inwestycją, to on był budowniczym, czyli jakbyśmy dziś powiedzieli, inwestorem Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej.

Ogromne przedsięwzięcie, jakim był ta linia kolejowa, przyczyniło się do rozwoju wiosek, miasteczek i miast leżącej wzdłuż niej. Do nich należy zaliczyć też Skarżysko, wówczas niebędące jeszcze Skarżyskiem-Kamienną i niebędące jeszcze nawet miastem. Mieliśmy tu m.in. osadę Bzin (i tak nazwano na początku stację), osadę Kamienna i wieś Skarżysko Kościelne. Dwie pierwsze wraz z kilkoma innymi osadami utworzyły potem nasze miasto. Obecność linii kolejowej wydatnie w tym pomogła, a w zasadzie to bez niej miasto najprawdopodobniej by nie powstało.

Dlatego właśnie Jan Bloch jest tak ważnym człowiekiem dla Skarżyska i dlatego nazywany jest ojcem-założycielem Skarżyska. W 2024 roku plac przed dworcem nazwano jego imieniem. Wtedy stanęła na nim tabliczka z nawą placu, a teraz dołączyła do nie tablica informacyjna. Znajduje się tuż obok wejścia na halę dworcową, w miejscu, gdzie był regulamin parkingu.

Działania na rzecz uhonorowania Jana Blocha to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Skarżysku-Kamiennej. Tablicę zaś ufundowały władze miasta. Prezes PTH Skarżysko i jednocześnie prezes niedawno powołanej Fundacji Pamięci Jana Blocha Marcin Medyński i prezydent miasta Arkadiusz Bogucki, który sam jest z wykształcenia historykiem, zgadzają się co do tego, że Jan Bloch zasłużył sobie na takie uhonorowanie.

Jan Gottlieb Bloch (spotyka się również pisownię Gotlieb lub Gotlib) był z Żydem, pochodził z Radomia. Majątku dorobił się podczas pobytu w Warszawie i w Rosji. Linia kolejowa Iwanogród–Dąbrowa Górnicza to jedna z wielu jego lokat kapitału. Zajmował się jednak nie tylko biznesem. Nieobojętna była mu sytuacja na świecie. Za książkę, a w zasadzie kilkutomowe dzieło literackie, pt. „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym” napisane jeszcze przed I wojną światową był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Strona tytułowa tej książki również jest na tablicy.

Tutaj jeszcze więcej o Janie Blochu:

Plac Jana Blocha przed dworcem kolejowym w Skarżysku „ochrzczony”. Patron to postać bardzo ważna dla naszego miasta

Na odsłonięciu pojawiło się wielu mieszkańców Skarżyska i nie tylko naszego miasta. Byli też specjalnie na tę okoliczność zaproszeni goście. Po prezydencie Skarżyska Arkadiuszu Boguckim oraz Marcinie Medyńskim, który przybliżył opis otwarcia linii zawarty w książce „Miasto kolejarzy”, której jest współautorem, do zebranych zwrócił się Filip Chrzanowski, Wiceprzewodniczący Rady Programowej Stacji Muzeum, czyli muzeum kolejnictwa mieszczącego się w Warszawie. On sam mieszka w Radomiu, a pochodzi z Jedlni-Letniska. Oba te miasta leżą przy DŻID. To właśnie Filip Chrzanowski użył sformułowania, że gdyby Jan Bloch urodził się w Stanach zjednoczonych, to Rockefeller mógłby mu buty czyścić. John Rockefeller, uznawany za najbogatszego człowieka w dziejach świata, który dorobił się fortuny na ropie, również inwestował w kolej.

Wśród zaproszonych byli również Joanna Robakowska, wnuczka Józefa Ciury, maszynisty, który przyprowadził do Skarżyska pierwszy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości parowóz, nazwany potem Jadwigą, oraz Michał Mikita. To na gruntach należących wcześniej do jego przodka, prapradziadka Józefa Barcińskiego, wybudowano skarżyski dworzec.

Gościem honorowym uroczystego wydarzenia był praprawnuk Jan Gottlieba Blocha –  Andrzej Januszewski. To właśnie on dokonał odsłonięcia tablicy swojego przodka. Dziękował inicjatorom za działania propagujące dokonania Jana Blocha, a mieszkańcom miasta za zainteresowanie nimi.

Odsłonięcie tablicy Jana Blocha wpisuje się obchody rocznicy 140-lecia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej. Rozpoczęły się one konferencją historyczną, która odbyła się dzień wcześniej, 24 stycznia 2025 roku, w Radomiu. Radom w tym jubileuszowym roku nada Janowi Blochowi honorowe obywatelstwo, a jego imię będzie nosił radomski dworzec PKP.

Tutaj relacja z konferencji w Radomiu:

Obchody 140-lecia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej rozpoczęte! Na początek konferencja w Radomiu

Wydarzeń z okazji 140. rocznicy uruchomienia Drogi Żelaznej Iwangrodzko-Dąbrowskiej będzie więcej. Pisaliśmy o nich w poniższym tekście, a będziemy pisać jeszcze wielokrotnie, gdy będziemy poznawać więcej szczegółów obchodów.