REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dzień Bezpiecznego Internetu to wydarzenie, podczas którego młodzież skarżyskich szkół średnich brała udział w szeregu wydarzeń, a ich celem było uświadomić młodych internautów o zagrożeniach, z jakimi wiąże się surfowanie po internecie.

Z inicjatywą organizacji Dnia Bezpiecznego Internetu w Skarżysku-Kamiennej wyszła Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Do organizacji przyłączyły się skarżyska Policja, Zespół Szkół Technicznych i Społeczna Akademia Nauk Wydział Zamiejscowy w Skarżysku-Kamiennej.

Poszczególne spotkania i warsztaty tematycznie były związane z różnymi rodzajami zagrożeń, z jakimi wiąże się korzystanie z internetu, czyli m.in. cyberprzemocą, kradzieżą danych osobowych oraz okradaniem kont bankowych przez sieć:

  • Co wiemy na temat zjawiska cyberprzemocy w sieci?
  • Następstwa cyberprzemocy, czyli czego doświadczają ofiara i świadek?
  • Jak się bronić przed cyberprzemocą?
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Spotkania odbywały się w dwóch filiach biblioteki publicznej oraz w Zespole Szkół Technicznych. Uczniowie nie tylko sami poznawali zagrożenia, ale też rozdawali ulotki mieszkańcom Skarżyska.

O przestępach w sieci młodzież uświadamiali m.in. skarżyscy policjanci. W bibliotece przy ul. Towarowej sierżant sztabowy Edyta Wiatr oraz aspirant Paweł Wodziński przekonywali młodzież do daleko posuniętej ostrożności podczas korzystania z zasobów sieci, w tym:

  • unikania podawania niepotrzebnych danych osobowych na stronach
  • ostrożności w udostępnianiu swoich zdjęc
  • częstych zmian haseł na kontach w sieci
  • ostrożnego korzystania z publicznych hotspotów i Wi-Fi

Młodzież na koniec otrzymała od dyrektor biblioteki Iwony Kowaleskiej zaświadczenia o wzięciu udziału w zajęciach. W Dniach Bezpiecznego Internetu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych oraz Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Organizatorem wydarzenia w Polsce jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), utworzone z instytutu badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest od początku Fundacja Orange, a w tym roku dodatkowo Facebook Polska oraz Google Polska.

Głównym celem DBI jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystania internetu. Tegoroczne hasło DBI „Działajmy razem” miało dodatkowo zachęcić lokalne ośrodki edukacyjne i kulturalne do wspierania przedsięwzięcia poprzez wspólną organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.