Koniec czerwca to czas, kiedy wspominamy tragedię, jak rozegrała się w lesie na Brzasku. To też czas, kiedy odbywają się uroczystości ku pamięci tych, którzy polegli w tamtejszej mogile.
Tak też było w sobotę przed południem. Z nieba lał się żar, gdy wybrzmiewała modlitwa, przemówienia, poezja i pieśni.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą święta polową. Po niej do zebranych w imieniu władz powiatu, organizatora uroczystości, zwróciła się Katarzyna Bilska, Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.
Administrację rządową reprezentował poseł Marek Kwitek, który odczytał też list od ministra Piotra Glińskiego.
Oboje przemawiający podkreślali istotę tego, aby pamiętać o tragicznych epizodach naszej historii i pielęgnować tę pamięć.
Uczestnicy złożyli na mogile kwiaty i wiązanki.
Mogiła na Brzasku przeszła zmiany. Miejsce wojennej tragedii zmieniło się na lepsze
Mogiła na Brzasku to miejsce straceń osób aresztowanych w ramach akcji eksterminacyjnej AB (niem. Außerordentliche Befriedungsaktion – nadzwyczajna akcja pacyfikacyjna) skierowanej przede wszystkim w osoby najbardziej zaangażowane w działania przeciw okupantowi – członków organizacji podziemnych oraz przedstawicieli elity społecznej i intelektualnej. Byli to mieszkańcy nie tylko Skarżyska-Kamiennej, również mieszkańcy innych miejscowości ziemi kieleckiej i radomskiej. Egzekucja została wykonana 29 czerwca 1940 roku. Dokładna liczba rozstrzelanych nie jest znana. Przyjętą liczbę 760 osób historycy uważają dziś za zawyżoną, co nie zmienia jednak faktu, że była to ogromna zbrodnia i ogromna tragedia nie tylko dla naszej lokalnej społeczności, ale również dla Polski.
Przeczytaj więcej o tragicznych czasach II wojny światowej w Skarżysku:
Długa noc pełna koszmarów Skarżyska-Kamiennej – miasta wyjątkowego