Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Eliza Perkosz, 9-letnia dziewczynka z Wołowa w gminie Bliżyn, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 na Borze w Skarżysku-Kamiennej, cierpi na nowotwór. Koszty leczenia przewyższają możliwości rodziców, ale dziewczynka i jej bliscy nie zostali sami. Pomaga im mnóstwo osób.

Eliza Perkosz to wesoła i utalentowana 9-latka. Uczy się gry na pianinie w Państwowej Szkole Muzycznej w Skarżysku-Kamiennej, należy do scholi przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór w Skarżysku. Należy też do młodzieżowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołowie.

Elizie marzy się występ w telewizyjnym programie The Voice Kids. Zanim to się stanie, w co wierzymy i za co trzymamy kciuki, Eliza została finalistką XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Majki Jeżowskiej „Rytm i Melodia” za wykonanie piosenki „Laleczka z saskiej porcelany”.

Nowotwór zburzył wszystko

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

We wrześniu 2020 roku wykryto u niej guza mózgu. Natychmiast rozpoczęło się leczenie. Dziewczynka przeszła operację , teraz przechodzi chemioterapię.

Leczenie i inne koszty z tym związane są ogromne. Rodzice sami nie są w stanie im podołać. Tata Elizy Krzysztof Perkosz musiał zawiesić prowadzenie firmy. To on jeździ z córką na leczenie. Mama Katarzyna Perkosz zajmuje się rodzeństwem Elizy, bratem Mikołajem i siostrą, kilkunastomiesięczną, Laurą.

eliza perkosz
Eliza Perkosz; fot. archiwum prywatne

Pierniki dla Elizy

Rodzina Perkoszów nie została jednak pozostawiona sama sobie. Ruszyła fala pomocy, a jej znakiem szczególnym są pierniki. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to kulinarny symbol tego okresu w roku. Sprzedawane są też inne rzeczy, w tym zestawy oraz gadżety świąteczne.

Pierniki można kupować w wielu miejscach w Skarżysku-Kamiennej i w gminie Bliżyn, a nawet poza. Na pewno można je zakupić po niedzielnych mszach w kościele na osiedlu Bór. To tam zebrano artykuły na pierniki, a potem akcja zatoczyła coraz szersze kręgi. Pierniki są pieczone między innymi w kawiarence przy parafii i w siedzibie OSP Wołów.

 

W tym momencie już trudno wymienić te miejsca, gdzie pierniki można kupić. Łatwo natknąć się na nie w różnych miejscach naszych okolic. Kosztują 10 złotych lub więcej. W akcję włączyło się mnóstwo firm i instytucji, które kupują pierniki i rozprowadzają u siebie.

Sukces akcji możliwy jest dzięki zaangażowaniu mnóstwa osób, ale szczególnie duża w tym zasługa Małgorzaty Zep, radnej Rady Gminy Bliżyn, która tę akcję koordynuje. Jest to już czwarta edycja corocznej akcji „Świąteczne Pierniki”. W tym roku dochód ze sprzedaży pyszności zasili konto Elizy i jej rodziny.

Pierników jest tak dużo, że trudno je zliczyć, zwłaszcza że pieką je też osoby prywatne. Miernikiem skali akcji jest więc… mąka. Do tej pory zużyto jej ponad 120 kilogramów.

– W tej chwili pieczenie jeszcze trwa. Początkowo bałam się, że nie damy rady ich sprzedać, ale odzew przeszedł wszelkie oczekiwania. Jest wręcz kolejka oczekujących na pierniki i chcących je sprzedawać. Udało się, choć koronawirus bardzo nam ograniczył działania – mówi Małgorzata Zep.

Jak dodaje, akcja ma wielowymiarowy charakter. Wiele osób daje pieniądze, rezygnując z pierników. Do tej pory w akcji zebrano ponad 15 tysięcy złotych. Młodzież wspiera swoją koleżankę wysyłając życzenia i słowa wsparcia w postaci filmików.

Świąteczne zakupy dla Elizy

Poza zakupem pierników, Elizę można wesprzeć, kupując inne produkty oraz licytując rozmaite przedmioty.

Na skarżyskim Manhattanie na stoisku Eurowarzywko Moniki Sokołowskiej można z kolei kupić zestawy świąteczne, w których jest susz na kompot wigilijny oraz czekoladowy Mikołaj. Kosztuje również 10 zł lub więcej. W sprzedaży są też inne zestawy świąteczne, np. bombki ze słodyczami, oraz anioły szczęścia podarowane przez klientów.

Elizę Perkosz można wesprzeć na stoisku Eurowarzywko Moniki Sokołowskiej na Manhattanie w Skarżysku-Kamiennej

– Dużo jest takich osób, które wpłacają pieniądze, nie kupując żadnych z tych rzeczy. Po prostu dorzucają coś od siebie, gdy kupują warzywa czy owoce – mówi Monika Sokołowska.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem na stoisko Moniki Sokołowskiej trafią ciasta od jej znajomych i klientów. Będzie je można kupować od wtorku, 22 grudnia, a wpływy zasilą konto dla Elizy.

Elizę Perkosz można wesprzeć na stoisku Eurowarzywko Moniki Sokołowskiej na Manhattanie w Skarżysku-Kamiennej

 

Trwa też licytacja pluszowego skrzata podarowanego przez Krainę Szczęścia. Licytacja trwa na Facebooku na profilu Eurowarzywko Monika Sokołowska, a sam skrzat jest do wglądu na stoisku.

‼️Kochani‼️Wspaniała wiadomość ‼️Kolejni nasi Przyjaciele ❤️ przystąpili do akcji pomocy Elizie Perkosz ❤️ Kraina…

Opublikowany przez Eurowarzywko Monika Sokołowska Sobota, 12 grudnia 2020

 

Mnóstwo różnych rzeczy, od świątecznych smakołyków po biżuterię, można kupić też w Ambasadzie Stylu Anett przy ul. Spółdzielczej.

Będą kwesty i kiermasz

Choć udało się pomóc już tak bardzo, nie znaczy to, że wraz z końcem trwających akcji skończy się pomoc dla Elizy Perkosz. Dziewczynka nadal będzie przechodzić leczenie i wraz z rodzicami nadal będzie potrzebować wsparcia.

W najbliższych dniach przeprowadzane będą kwesty w kościołach w Skarżysku i Bliżynie. Na 9 stycznia 2021 roku zaplanowany jest kiermasz przy SP 2 na Borze.

Na Facebooku powstała strona „Pomoc dla Elizy”, gdzie już trwają licytacje rozmaitych przedmiotów.

Robiąc zakupy czy załatwiając różne sprawy na mieście, warto się rozejrzeć, czy w danym miejscu nie można wesprzeć Elizy Perkosz i jej bliskich w walce z chorobą i trudnościami, jakie za sobą niesie.

Wsparcie Elizy na konto i przez 1% podatku

Elizę można wesprzeć cały czas poprzez wpłatę na jej konto w fundacji Iskierka

Fundacja ISKIERKA
ul. Adama Pługa 1/2
Warszawa 02-047,

ING Bank Śląski nr konta:
26105000996781100010000993

Wpłaty zagraniczne dla każdej waluty:
PL26105000996781100010000993

BIC (SWIFT): INGBPLPW

Można też podarować 1% podatku Elizie Perkosz:

KRS 0000248546
Cel szczegółowy: Eliza Perkosz

eliza perkosz
Eliza Perkosz; fot. archiwum prywatne