Książka „Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński, Nurt, Mur, Zygmunt” (1909–1976)” właśnie ukazała się na rynku. Autorami biografii jednego z najwybitniejszych dowódców Armii Krajowej, cichociemnego napisali Marek Jedynak i Renata Ściślewska-Skrobisz. Książkę można zupełnie gratis pobrać lub przeczytać w internecie.
Biografia „Nurta” wypełnia lukę, jaka istniała wśród biografii najważniejszych postaci polskiego państwa podziemnego. Autorami książki są Marek Jedynak i Renata Ściślewska-Skrobisz.
– Gdy w 2018 formowała się 10. Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, wspólnie z Rafałem Obarzankiem, prezesem Środowiska Świętokrzyskiego Zgrupowań Partyzanckich AK Ponury–Nurt, zaproponowaliśmy na jej patrona właśnie Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Gdy ta propozycja została zaaprobowana, zobowiązałem się, że dostarczę biografię patrona. Dziś jest już ona dostępna – mówi Marek Jedynak.
W pierwszych słowach wydanej właśnie biografii czytamy:
Biografia „Nurta” krótka, ale treściwa
Książka ma nieco ponad 60 stron. Zawiera życiorys „Nurta” od lat młodzieńczych, poprzez czasy wojny, losy powojenne, aż po okres po jego śmierci, kiedy sprowadzono jego prochy do Polski, na Wykus, i upamiętniano pamięć o nim.
– Choć pozycja nie jest bardzo obszerna, jest treściwa. Nie ma przypisów, jest sporo zdjęć. Myślę, że każdy dowie się z niej czegoś nowego o „Nurcie” – dodaje Marek Jedynak i zdradza, że pełna, jeszcze bardziej wyczerpująca, biografia „Nurta” też powstaje.
Książka nie jest długa, więc jest do przeczytania w jeden długi, zimowy wieczór. Z niej dowiemy się, jak wyjątkowym człowiekiem był Eugeniusz Kaszyński. Na zachętę poniżej kilka cytatów z biografii:
Biografia „Nurta” do przeczytania za darmo
Książkę „Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński, Nurt, Mur, Zygmunt” (1909–1976)” można bezpłatnie przeczytać pod poniższym linkiem lub pobrać po zalogowaniu. Wersja papierowa, przynajmniej na razie, nie trafi do ogólnej sprzedaży.
Eugeniusz Gedymin Kaszyński „Nurt” urodził się w Łodzi. Tam spędził młodość. Jego ojciec był pochodzenia litewskiego i stąd litewskie drugie imię Eugeniusza – Gedymin. W młodości pasjonował się sportem i z sukcesami go uprawiał. Po wybuchu wojny przedostał się najpierw do Francji, a potem do Anglii. Tam dołączył do cichociemnych, sam także będąc ich instruktorem.
Do Polski zrzucony został w nocy z 1 na 2 października 1942 roku. Po przybyciu w Góry Świętokrzyskie został zastępcą Jana Piwnika „Ponurego”. Bazą oddziałów było wzgórze Wykus. Po odwołaniu „Ponurego” z funkcji został do czasu rozwiązania AK dowódcą Zgrupowań Świętokrzyskich AK.
Po II wojnie światowej Eugeniusz Kaszyński osiadł w Londynie. Przez resztę życia leczył się na schizofrenię. „Nurt” zmarł 24 marca 1976 roku. Zgodnie z jego wolą prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone przy kapliczce na Wykusie. Za swoje zasługi Eugeniusz Kaszyński odznaczony został Orderem Virtuti Militari V klasy, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Medalem Wojska oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Eugeniusz Kaszyński „Nurt” jest patronem Szkoły Podstawowej we wsi Gózd w gminie Łączna, w powiecie skarżyskim.