Sprzątanie Skarżyska i nie tylko. Rozpoczął się maraton „Pory Roku Ludzi z Natury”

559
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Wiosna Ludzi z Natury” to weekendowe wydarzenie, na które zaprosiła Fundacja Ludzie z Natury działająca w Skarżysku-Kamiennej. W programie znalazło się tez sprzątanie lasu, które po raz kolejny udowodniło, jak bardzo zaśmiecone jest nasze miasto.

Fundacja Ludzie z Natury kontynuuje swoje działania prospołeczne w Skarżysku-Kamiennej. Na 2024 rok przygotowała cykl wydarzeń pod nazwą „Pory Roku Ludzi z Natury”.

Jako że mamy wiosnę, to pierwszym w cyklu była „Wiosna Ludzi z Natury”. W miniony piątek i sobotę, 19 i 20 kwietnia 2024 roku, fundacja zaprosiła wszystkich chętnych do wspólnych działań łączących przyjemne z pożytecznym.

Drugie życie ubrań, zabawek i nie tylko

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

I pierwszego, i drugiego dnia w centrum wydarzeń byli najmłodsi. Dorośli przygotowali dla nich zajęcia sensoryczne, naukę naprawy zabawek, a w sobotę warsztaty robienia masek.

Odbyła się też dobrze już znana mieszkańcom wymianka ubrań. Każdy mógł przynieść ubrania, z których już nie korzysta i wymienić się z innymi. Za pozostałe tekstylia Fundacja Ludzie z Natury otrzyma darowiznę z platformy „Ubrania do oddania”. Pieniądze te członkinie chcą przeznaczyć na remont nowej przestrzeni fundacji oraz doposażenie Bazy Leśnej Oskoła. Uczestnicy wymianki wzięli również udział w warsztatach przerabiania ubrań i z koszulek wykonali… naszyjniki!

W sobotę ważnym punktem programu Wiosny Ludzi z Natury było sprzątanie Skarżyska, a konkretnie lasu w okolicy szpitala, na końcu ulicy Sokolej. Niestety, to jedno z wielu miejsc w naszym mieście, gdzie jest mnóstwo śmieci. Dzieje się tak, choć to przecież piękny zielony obszar w środku miasta.

Śmieci zostawiają tam doraźnie odwiedzający to miejsce, ale miejsce to służy również jako wysypisko śmieci. Jest tam cały „asortyment” odpadów. Najwięcej jest butelek, sa też opony, w tym dosyć duże (jak na zdjęciu).

Trafiły się też takie dziwaczne fanty jak:

  • pełnie, nieotwarte piwo 🙂
  • szklanka do piwa
  • miski klozetowe

Worki od Lasów Państwowych szybko się zapełniły, a na skraju lasu pojawiła się sterta odpadów do zabrania.

Znaleziono też telefon Nokia (prosty model, z klawiaturą, NIE smartfon). Jak ktoś szuka, to prosimy o kontakt z nami.

I kto tu jest „dziki”?

Fundacja Ludzie z Natury niedawno podczas jednego ze spotkań dialogowych poruszyła tematykę dzików. W lesie wokół szpitala jest dużo tych zwierząt. Wchodzą one do miasta i wcale to nie dziwi. Ryjąc w lesie, ryją tak naprawdę w śmieciach i wychodzi na to, że chyba szukają na mieście bardziej zadbanych obszarów.

Wśród zalet ich rycia w lesie jest za to to, że odkopują stare, zalegające pewnie i po kilka lat śmieci. Wiele z odpadów zebranych podczas akcji sprzątania zebrano właśnie w buchtowiskach, czyli miejscach zrytych przez dziki.

My raczej nie przepadamy za obecnością dzików na mieście i nie darzymy ich zbytnią sympatią, ale co one myślą o nas, gdy widzą, co człowiek zostawia w lesie?!

O dzikach w Skarżysku i nie tylko. Fundacja Ludzie z Natury zapraszała do konstruktywnych spotkań dialogowych

Resztki budowlane, puszki, niezliczone ilości małych szklanych butelek… Czego tam nie znaleźliśmy! Akcję na pewno powtórzymy! Uważamy jednak, że konieczna jest kampania społeczna i uświadomienie mieszkańcom, jakie konsekwencje niesie za sobą wyrzucanie śmieci do lasu. Ja nie wyobrażam sobie, jak można wyrzucić mały papierek na chodnik…Weronka Szlufik, inicjatorka akcji sprzątania lasu

W sobotę, choć pogoda nie sprzyjała, chętnych do sprzątania Skarżyska nie brakowało. Również najmłodsi z zapałem buszowali po krzakach w poszukiwaniu niepożądanych tam fantów. Wysiłek przy sprzątaniu lasu został wynagrodzony w drugiej miejscówce Fundacji Ludzi z Natury, czyli w Bazie Leśnej Oskoła. Tam można było się ogrzać albo przy ognisku, albo przy piecu w domku.

Dzieci oddawały się pracom plastycznym. Dla dorosłych przygotowano naukę wytwarzania środków czystości z naturalnych materiałów.

Ideą naszego wydarzenia było ukazanie mieszkańcom, że niewiele potrzeba, aby zrobić coś dobrego dla środowiska. Mimo nie do końca sprzyjającej pogody w weekend, nie przenieśliśmy wydarzenia na późniejszy termin. Od początku działalności naszej fundacji chcemy inspirować mieszkańców do spędzania czasu w plenerze podczas każdej pogody.Agata Klimek, wiceprezeska Fundacji Ludzie z Natury

Pory Roku Ludzi z Natury

„Wiosna Ludzi z Natury” to pierwsze wydarzenie z cyklu „Pory Roku Ludzi z Natury”. Na koniec czerwca fundacja planuje również wymiankę ubrań, akcję sprzątania i dobrze znany naszym czytelnikom piknik błotny.

Zachęcamy do śledzenia strony fundacji, aby być na bieżąco z jej działaniami: https://ludzieznatury.org/

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to